Чи підготували АЕС до можливих атак Росії?

15:32 03.10

Наприкінці вересня уряд України прийняв рішення скасувати деякі обмеження на використання енергії, що були введені через війну. Зокрема, дозволено використання кондиціонерів у держустановах і освітлення будівель. Ці нововведення свідчать про певну стабілізацію енергетичної системи, але чи дійсно все так добре, як здається?

Чи підготували АЕС до можливих атак Росії?
Світлодіодне освітлення

В етері Прямий FM поговорили з експертом Інституту енергетичних досліджень Юрієм Корольчуком про реальний стан української енергосистеми напередодні зими. На його думку, незважаючи на видимі позитивні зміни, ситуація в енергетиці залишається вкрай складною.

«Наша енергосистема зараз на рівні 70% від того, що було до війни. Хоча це виглядає стабільно, реальна картина набагато складніша», — зазначив Юрій Корольчук.

Основна надія покладається на атомні електростанції, які генерують більшу частину електроенергії в Україні. Проте навіть вони перебувають у критичному стані через затримки в ремонтах та перевантаження.

«Якщо працюватимуть 8 із 9 блоків АЕС, це вже буде успіхом, але навіть тоді можуть виникати перебої в енергопостачанні, особливо в пікові моменти», — додав експерт.

Ситуацію також ускладнюють можливі атаки з боку Росії, які можуть бути спрямовані не на самі електростанції, а на їхні критичні розподільчі станції. Удар по такому об’єкту може повністю вивести з ладу атомну електростанцію, що призведе до масштабних відключень.

«Якщо будуть пошкоджені розподільчі станції, ми можемо побачити відключення електроенергії на 9 і більше годин на добу в окремих регіонах», — підкреслив Корольчук.

Попри те, що уряд скасував частину обмежень, пов’язаних із використанням електроенергії, ситуація може різко змінитися при настанні холодів. Українська енергосистема, хоч і витримала численні атаки, все ще залишається вразливою, особливо в умовах збільшення зимового навантаження.

«Основний ризик — це погода. Якщо зима буде суворою, зниження температури збільшить попит на електроенергію, і навіть невеликі технічні несправності можуть спричинити масові відключення», — зазначає Юрій Корольчук.

Також слід пам’ятати, що значна частина теплових електростанцій зазнала руйнувань, і їхні відновлювальні роботи можуть затягнутися на кілька місяців. Це ще більше ускладнює ситуацію, оскільки на теплову генерацію покладатимуться додаткові навантаження в разі перебоїв з атомними блоками.

«Теплові станції все ще в ремонті або працюють на межі можливостей. У разі виникнення серйозних аварій, українська енергосистема не зможе швидко реагувати», — попереджає експерт.

Більше про ціни на нафту та їх вплив на глобальний ринок дізнавайтеся на Прямий FM.

Великий Київ у Google News

підписатися