Чорнобильський заповідник показав утворені зажори: що це і чому небезпечно

Автор: Любава Лисичкіна
10:11 14.01.2023

Подібні умови, наприклад, спостерігались у січні-лютому 1991 р. та лютому 1994 р. Тоді зажорний підйом рівнів води у річці перевищив 2,5 м.

Чорнобильський заповідник показав утворені зажори: що це і чому небезпечно Фото: Денис Вишневський
оренда квартири Київ
Про стрімке підняття рівня води у річці Уж та незвичний зимовий паводок розповіли у Чорнобильському радіаційно-екологічному біосферному заповіднику.
 
Зажори формуються, як правило, в осінній період або протягом нестійких зим. Це – скупчення шуги, внутрішньоводного льоду, битої криги та згустків снігу, що випадає на водну поверхню. За словами співробітників заповідника, уся ця водна маса рухається у товщі води вниз за течією.
 
На звужених ділянках русла, поворотах, перекатах швидкість її уповільнюється, вона ущільнюється й, інколи, забиває майже весь водний переріз – так і утворюється зажор, своєрідна крижана гребля. При цьому рівень води стрімко піднімається, може затоплюватись заплава річки.
Потужна водно-крижана маса здатна руйнувати береги та гідротехнічні споруди, що робить ці явища небезпечними.
Частота та інтенсивність появи шуги і, відповідно, утворення зажорів, є специфічною для кожної річки. Крім того, вона змінюється з року в рік. Виявлено, що для Прип’яті в межах Заповідника сприятливими для зажороутворення є гідрологічні передумови (витрати води в межах 300-500 м3/с) та особливості зниження температури повітря.
Утворенню шуги сприяє чергування в руслі відкритих ділянок та льодоставу.
 

Великий Київ у Google News

підписатися