Чорнобильські пожежі в цитатах та цифрах – найголовніше

18:29 14.04.2020

Пожежі в Чорнобильській зоні почались ще 29 березня. За цей час пожежа поширилась на близько 20 тисяч гектарів. На сьогодні відомо, що відкритого вогню уже не залишилось і відбуваються лише поодинокі тління трав’яного настилу.

Чорнобильські пожежі в цитатах та цифрах – найголовніше

“Великий Київ” щоденно досліджував тему пожеж та сьогодні опублікував важливе відео про масштабність катастрофи.

Головні цифри катастрофи

500 людей було залучено до гасіння пожежі та 100 одиниць техніки

З 29 березня тривають пожежі. 

10 тисяч гектарів у 2015 році – до сьогодні це була найбільша пожежа.

19936 га становила загальна площа пожеж станом на 10 квітня. 

538 тонн води, 227 скидів – стільки води було скинуто вертольотами та літаками на пожежу. 

27 років – стільки років було чоловіку, який спричиний пожежу в Чорнобильській зоні. 

У інтерв’ю для “День” професор кафедри лісництва, керівник регіонального Східноєвропейського центру моніторингу пожеж НУБіП поділився своїми думками щодо пожеж. 

Про рятувальні та природничі структури

Зараз у нас Гідрометцентр — це одна структура, лісівники — інша, надзвичайники — третя. Але вони мають працювати як одна машина. У нас виходить, що всі ці «колеса» окремо”.

Про попередній досвід пожеж

… наші служби ніколи таких пожеж не бачили, для них це просто сумне відкриття. Скажімо, американські пожежні готові до такого, і для них це б не становило проблеми. У нас були, звичайно, невеличкі пожежі – гектар, 5 гектарів, 10, максимум – 100. Але тисячі – дуже рідко”.

Про реакцію уряду на масштабну пожежу у 2015 році

 Десять тисяч гектарів згоріло – і жодної постанови Кабінету Міністрів, наради на рівні Президента або прем’єра!”.

Про хронологію пожеж

… найбільші пожежі в Україні траплялися не раніше 25 квітня, а зараз вони почалися в березні. Значить, у нас ще все попереду”. 

Про зміну клімату

Ця пожежа говорить, що зміни клімату вже настали. І тих пожеж, що були раніше і з якими лісопожежні служби і надзвичайники, які відповідають за ці речі, могли впоратися ці служби, — уже не буде або вони будуть нового масштабу — такі, як зараз.

Зараз це типова пожежа середземноморського району. Тобто сильний вітер, посуха, яка триває вже три-чотири місяці”.

Про паління трави

Забрали у фермерів цю можливість очищати городи, проте що дали натомість? Наприклад, уряд міг би запропонувати: «Замість того щоб ви спалювали, ось вам тисяча гривень на солярку, тобто уряд вам компенсує заборону спалювання оплатою оранки».

Або: «ось вам рекомендації, як зробити силосну яму. Ось вам один тракторець на село, який згребе це все бадилля і закомпостує його». Щось на кшталт цього”.

Про навчання рятувальників

Ми два роки присвятили Зоні відчуження — у 2016-17 рр. разом із американцями провели там 16 тренінгів — це було якраз спрямовано на попередження великої катастрофічної пожежі.

Але ви бачите, що зміна керівництва зумовлює постійну зміну людей, відповідно немає однієї людини, яка б узяла на себе управління підготовкою і зараз гасінням”.

Про шкоду диму 

Щодо шкоди від диму — кожен цей аерозоль містить радіонукліди. Якщо це десь із 10-кілометрової зони — це одні радіонукліди, якщо десь із Народичів — цезій. Є наукові статті, вони показують: якщо шлейф диму великої лісової пожежі рухається в напрямку населеного пункту, то з цього шлейфу випадають оці аерозолі — на городи, дахи, на воду.

Відповідно влада має як мінімум рекомендувати зачинити вікна, не виходити на вулицю, надягати ті ж самі ватно-марлеві пов’язки, щоб захистити органи дихання від аерозолів”.

Громадське повідомляє, що станом на ранок 14 квітня у Чорнобильській зоні відчуження вже немає відкритого вогня – залишається незначне тління лісової підстилки окремими осередками.

Як лютувала пожежа, дивіться у нашому матеріалу: Палаючий Чорнобиль з висоти пташиного польоту

Великий Київ у Google News

підписатися
більше новин