Про це розповів лікар-дієтолог , завідувач кафедри громадського здоров’я та нутриціології НУБіП України, член Президії в Української Гастроентерологічної Асоціації Олег Швець.
Сновидіння, які лякають або засмучують, як правило, викликані стресом, тривогою або іноді є реакцією на певні ліки. При частих кошмарах може бути розлад сну. У такому разі страшні сновидіння спричиняють хвилювання перед сном, призводять до частих порушень сну, викликають психологічні проблеми або проблеми зі сном, говорить медик.
За його словами, час від часу бачити погані сни є нормою. Лише до 5 відсотків населення мають постійні кошмари як розлад сну.
ЯКІ ФАКТОРИ ВПЛИВАЮТЬ НА СНИ
Стан здоров’я
На сни впливає, достатня чи недостатня тривалість сну людини спить. Якщо не спати протягом ночі або двох (чи більше), ділянки мозку стають набагато активнішими у фазі швидкого сну. Ймовірно, у людини будуть яскравіші сни, які вона швидше за все згадає.
Вагітність також є каталізатором яскравих сновидінь. Збільшення вироблення гормонів впливає на те, як мозок обробляє думки та емоції. Це часто призводить до інтенсивних снів.
Розлади психічного здоров’я, такі як депресія та тривога, а також біполярний розлад та інші стани, пов’язані з настроєм, можуть спровокувати інтенсивні та іноді тривожні сни й кошмари. Ліки проти цих станів, включаючи антидепресанти та нейролептики, також пов’язані з вищим ризиком кошмарів.
Харчування
Немає незаперечних доказів, що певна їжа призводить до дивніших або кращих снів. Втім, деякі продукти можуть закласти основу для кращого запам’ятовування снів, говорить Швець.
Їжа з високим вмістом вуглеводів постачає швидку енергію, але так само швидко активність мозку падає. Ці особливості можуть відображатися й у снах. Крім того, є продукти, які змушують прокидатися протягом ночі, найімовірніше у фазі швидкого сну. І тоді людина, ймовірно, запам’ятає більше своїх сновидінь.
Щоденна активність
Подібно до того, як короткий або переривчастий сон часто призводить до яскравіших сновидінь, хороший нічний сон зменшує кількість інтенсивних снів, які людина запам’ятає.
Невелике дослідження показало, що одним із хороших способів спати міцніше є ранкова зарядка. Біг або інше кардіотренування в першій половині дні допомагає швидше заснути й провести більше часу в глибокому сні, ніж якщо не займатися спортом або займатися пізно ввечері.
Люди, що займаються бігом чи фітнесом, як правило, витрачають менше часу на фазу швидкого сну. Крім того, чим ефективніше людина знімає стрес протягом дня, тим менша ймовірність, що він перенесеться у сон. Це допоможе уникнути кошмарів та перерваного сну.