Щоб розібратися в цьому питанні, ми звернулися до фахівця. Детально про це розповів у студії Прямий FM лікар-дієтолог Олександр Кущ. Він пояснив, чому більшість популярних дієт не працюють так, як очікується, і які основні фактори впливають на наш метаболізм.
Олександр Кущ пояснює, що більшість модних дієт не працюють, оскільки не враховують ключового факту:
“Ми потребуємо енергії, ми її розходуємо. Є постійний обіг цієї енергії, відповідно до законів термодинаміки. Якщо ми втрачаємо більше, ніж споживаємо, то ми худнемо. Якщо ми втрачаємо стільки ж, ми стоїмо на місці. Якщо ми втрачаємо менше, то ми накопичимо. Це важлива концепція, яку багато дієт ігнорують”.
Олександр підкреслює, що багато сучасних дієт не враховують специфіку метаболізму. Він пояснює, що поняття калорії, яке визначається як кількість енергії, необхідна для нагрівання одного грама речовини на один градус, не зовсім коректно застосовується до метаболічних процесів в організмі. На відміну від цього, в організмі немає прямих процесів термообігу, як зазначено у визначенні калорії. Натомість обіг речовин в організмі відбувається через процес окислення за участю кисню.
“Кисень — це основний окислювач, який запускає цей ланцюг окисневих реакцій. А всі монодієти, вони цього взагалі не враховують. Тобто нам пропонують якийсь прискорювач обміну речовин, чи навпаки те, що сповільняє. І ці рецепти працюють тільки в короткостроковій перспективі”.
За словами дієтолога, схуднути водночас і дуже просто, і дуже складно, тому що треба банально рухатися. Він наголошує на важливості фізичної активності. При чому, проста “рухливість наших кінцівок” не є достатньою. Бо коли ми рухаємося, ми споживаємо в рази більше кисню, ніж в стані спокою, і це дозволяє ефективніше використовувати енергію і знижувати вагу.
Олександр також наводить приклад людей з надмірною вагою та проблемами зі сном, які починають худнути завдяки додатковому кисню, навіть без фізичних вправ. Це показує, як важливо підтримувати нормальний рівень кисню для метаболічних процесів.
“Рухайтеся, рахуючи, що ви їсте, і розумійте, чи є у вас від’ємне сальдо енергії, і наостанок, пам’ятайте, що кожна людина є унікальною термодинамічною системою, і підхід до харчування і фізичної активності має бути індивідуальним”.
Про те, чи діють інтервальні голодування та скільки калорій на день потрібно офісному працівнику — дізнавайтеся у етері Прямий FM.