Чому Кіквідзе стала Бойчука, Тельмана — Німецькою. Про що говорять старі назви київських вулиць

Автор: Любава Лисичкіна
22:43 04.11.2021

У період з 2014 року до 2020 року в межах декомунізації перейменували 226 київських вулиць.

Чому Кіквідзе стала Бойчука, Тельмана — Німецькою. Про що говорять старі назви київських вулиць
Світлодіодне освітлення

Як відомо, 21 травня 2015 року в Україні набув чинності Закон про декомунізацію. Саме після нього по всій Україні почали масово перемейновувати як вулиці, так і цілі міста.   

Сьогодні  12 вулиць у Києві отримали нові назви.  Чимало киян навіть не здогадуються, що саме стоїть за назвою вулиці, на якій живуть чи на якій розташовується їх місце роботи чи дозвілля. 

Кіквідзе на Бойчука

У 2016 році Київська міська рада вирішила перейменувати вулицю Кіквідзе на вулицю Михайла Бойчука у Печерському районі Києва. Звісно, що це пов’язано з декомунізацією, адже Василь (Васо) Кіквідзе — грузинський радянський діяч, командував Рівненським червоногвардійським загоном у боях проти Центральної Ради. Навесні 1918 року командував четвертою Червоною армією в Україні. Під час Першої світової війни відзначився організацією пограбувань місцевого населення та єврейськими погромами.

Михайло Бойчук був одним із перших професорів Української Академії мистецтв, а потім і професором Київського художнього інституту. Він створив свою мистецьку школу, основним принципом якої було створення власного «Я» художника на основі знання традиційного й сучасного мистецтва.

Бойчука, якого арештували у 1936 році, звинувачували в «українській контрреволюційній націонал-фашистській діяльності, метою якої було відторгнення України від Радянського Союзу і створення української націонал-фашистської держави». Згодом його самого та чотирьох   учнів засудили до вищої міри покарання – розстрілу, вирок виконали 13 липня 1937 року.

Цікаво, що Військова колегія Верховного суду СРСР переглянула справу і зробила висновок, що засуджені до розстрілу були засуджені безпідставно.

Тельмана на Німецьку

Вулиця виникла в 30-ті роки XIX століття під назвою Німецька, від німецького кладовища на Печерську, в бік якого прямувала.  З 1944 року  носила назву  Тельмана, на честь Ернста Тельмана, лідера німецьких комуністів у 1920–1940-х роках, одного з головних політичних опонентів Гітлера.

Ернст Тельман народився у місті Гамбург. У 1920 році він став членом комуністичної партії Німеччини, а в 1922 році – членом ЦК компартії Німеччини. Був одним з головних політичних опонентів Адольфа Гітлера. Тельмана затримали під час арештів комуністів і розстріляли у концтаборі Бухенвальд у 1944 році.

У 2015 році рішенням Київради вулиці повернули її історичну назву. 

Нагадаємо,  столичні депутати заспівали “Батько наш – Бандера, мати — Україна”: оголошено флешмоб.

Великий Київ у Google News

підписатися