Чому гривня коливається і що це означає для вас?

13:19 30.07

Нацбанк змінив валютнокурсову політику у жовтні минулого року, і відтоді гривня коливається у різні боки.

Чому гривня коливається і що це означає для вас?

Член ради Національного банку України, економіст, доктор економічних наук Василь Фурман, в етері Прямий FM розповів про основні причини та фактори, що впливають на курс гривні.

За словами Фурмана, Нацбанк, коли змінював валютнокурсову політику, говорив про те, що гривня буде коливатися в ту чи іншу сторону. Тобто не буде фіксованого курсу. Бо через фіксований курс рано чи пізно курс гривні, грубо кажучи, полетить у космос, тому що не вистачить резервів для його підтримки. Це можна було спостерігати за часів Януковича, коли курс довго тримався на рівні восьми гривень за долар, підтримуючись за рахунок золотовалютних резервів Нацбанку України.

“Гривня коливається практично весь час. Наприклад, у першому півріччі цього року вона послаблювалася через значні бюджетні видатки, зокрема державних компаній, що направляли кошти на закупівлю імпорту. Також вплинули вичерпання ефектів минулорічного врожаю і проблеми з експортом”.

Зараз є всі причини для стабілізації валютного ринку. Фурман підкреслив, що поява цьогорічного врожаю та збільшення обсягів міжнародної фінансової допомоги сприятимуть стабільності.

“Експортери починають більше продавати, і з’являється більше валюти в Україні. У другому півріччі очікується значно більше міжнародної фінансової допомоги – орієнтовно 24 мільярди доларів, що позитивно вплине на золотовалютні резерви. Прогнозується, що вони перевищать 40 мільярдів доларів до кінця року”.

Однак, через війну ринок валют не є збалансованим, і диспропорція між експортом та імпортом залишається значною. За оцінками, цьогоріч імпорт перевищить експорт на більш ніж 30 мільярдів доларів. Але за рахунок зовнішньої міжнародної фінансової допомоги, Нацбанк зможе виходити на валютний ринок з інтервенціями, підтримуючи курс гривні.

“Фіксованого курсу ми не побачимо, але будемо спостерігати коливання в ту чи іншу сторону. Гривня може посилюватися або послаблюватися у різні періоди”.

Фурман також заспокоїв громадян, зазначивши, що Нацбанк проводить жорстку монетарну політику, зберігаючи високу облікову ставку на рівні 13%, що робить гривневі фінансові інструменти привабливими для українців.

“Сьогодні українцям вигідніше зберігати кошти у гривні, ніж купувати долари. Дохідність гривневих депозитів може сягати 13-15%, що значно більше, ніж відсотки по доларовим депозитам”.

Більше інформації в етері Прямий FM.

Великий Київ у Google News

підписатися