Чому дощі, спека та похолодання впливають на відключення електрики: пояснення енергетиків

Автор: Любава Лисичкіна
18:47 27.05

З 22 березня по 8 травня росія розбила майже всі великі ТЕС масованими ракетно-дроновими атаками. Балансувати енергосистему тепловими блоками, які можна було швидко включити в роботу у разі зростання споживання, більше нема можливості.

Чому дощі, спека та похолодання впливають на відключення електрики: пояснення енергетиків
Світлодіодне освітлення

Чому   раніше наявність електроенергії не залежала від погоди, розповіли в “Укренерго”.

До початку російських прицільних атак по енергосистемі українські електростанції мали удвічі більше потужностей виробляти електроенергію. Якщо десь зростало споживання – диспетчер просто давав команду включити в роботу додатковий енергоблок на теплоелектростанції. Після обстрілів окупантами по ТЕЦ, такої можливості практично немає.

Енергетики говорять, що певний час швидко покривати споживання допомагали гідроелектростанції, які також суттєво пошкоджені російськими ракетами. Але ті, що залишились, працювали на межі можливостей завдяки паводку. Зараз водопілля йде на спад і скоро закінчиться.

Також зараз почалась ремонтна кампанія на атомних електростанціях, щоб підготувати їх до зими.

Імпорту електроенергії теж недостатньо.

“Через це вперше в історії української енергосистеми диспетчери мають настільки сильно покладатись на роботу сонячних електростанцій. У 2022 році СЕС займали близько 5% від загального обсягу генерації в Україні. Зараз цей відсоток значно вищий. Але не за рахунок різкого збільшення площі сонячних панелей, а через те, що інші види генерації зазнали втрат після російських атак”, – говорять в “Укренерго”.

Погода і світло

На ефективність роботи сонячних електростанцій дуже впливає погода. Залежно від ступеня хмарності, кількість сонячних променів, які досягають поверхні землі, може бути різною. При цьому промені, які проходять через хмари, заломлюються та падають на панель під іншим кутом.

Крім цього, важливим погоднім фактором є дощ. Дощові хмари зводять генерацію сонячної панелі нанівець.

Більше того, сильна спека також негативно впливає на роботу сонячних панелей і за надвисоких температур вироблення сонячної енергії буде нижчим, ніж зараз. А споживання буде вищим, адже люди вмикатимуть кондиціонери та вентилятори. Тому в спекотні місяці графіки відключень можуть бути жорсткішими.

Водночас, якщо день був сонячним, то він впливає на енергозабезпечення не лише вдень, а й увечері: бо гідроакумулючі станції за день накопичили воду і спрацюють її під час вечірніх годин, чим зменшать необхідність обмежень.

“Тож, на жаль, залежність української енергосистеми від погодних умов – це сувора реальність, яку спричинили російські удари по українських електростанціях. Тому у найближчій перспективі до графіків відключень доведеться звикнути”, – зазначають енергетики.

Відомо, мешканців Києва і області попереджають про небезпеку.

Великий Київ у Google News

підписатися