Аби знизити витрати води та електрики, пропонують в частині навчальних закладів продовжити приготування гарячих обідів та чаю, а для частини – варити на окремих так званих опорних кухнях страви одразу для кількох шкіл, аби потім їх розвозити по їдальням.
Ще одна форма забезпечення учнів обідами – створення фабрики-кухні, розташованої у окремій будівлі. Як розповіли у МОЗ, вона має бути розрахована на великий обсяг постачання, де “готують, шоково охолоджують їжу й транспортують до багатьох шкіл”.
Подібну фабрику-кухню будують у Бучі. Там планують готувати щодня по 10 тисяч порцій для шкіл трьох громад – Бучі, Немішаєвого та Бородянки. Фабрика-кухня в Лозовій на Харківщині забезпечить харчуванням 89 шкіл і дошкільних закладів Лозівської територіальної громади.
Нагадаємо, експерт офісу підтримки реформ при Держспоживслужбі Роман Остапчук заявляв, що реформа шкільного харчування за останній рік війни дещо пригальмувалася, проте на територіях, котрі не окуповані, й там, де учні відвідують навчальні заклади, вона не зупинилась.