«Під час детонації ракет та снарядів утворюється низка хімічних сполук – чадний газ, бурий газ, діоксид азоту, формальдегід тощо. Під час вибуху всі речовини проходять повне окиснення, а продукти хімічної реакції вивільняються в атмосферу. При цьому вони осідають, а потрапляння забруднюючих речовин у ґрунт погіршує якість підземних та поверхневих вод», – розповіла фахівчиня ГО «Екодія» Марина Ратушна.
У столичному регіоні найгіршу якість повітря було зафіксовано у березні 2022 року, коли у перші дні повномасштабного вторгнення відбувалися пожежі. Вони виникли внаслідок активних бойових дій навколо Києва.
З кінця лютого 2022 року Росією було випущено на територію України майже 5 тисяч ракет. Збитки, завдані внаслідок викидів в атмосферне повітря Державна екологічна інспекція оцінює у майже трильйон гривень. Це викиди від пожеж, враховуючи лісових, а також від горіння нафтопродуктів.
«Наприклад, від бойової частини однієї старої радянської ракети викиди в повітря мають вагу дорослої людини. Йдеться про балістичну ракету “Точка У”. В російському арсеналі це одна з найдешевших ракет. Її вартість $300 тис., а зроблена вона була ще за радянських часів у 1975 році», – пояснила Ратушна.
Нагадаємо, екологи попередили, що залишки непотребу від спалених під час війни автомобілів та будівель призведуть до кліматичних змін. А от в лісах Київщини ганяють зайці та свині – за рік війни вагомо зросла кількість диких тварин.