Про це пише Державне агентство розвитку туризму України.
“Минулого року наша команда взяла собі за мету боротись за панукраїнське відродження локальної кухні. Цього року ми розробляємо цілий загальнонаціональний проєкт, аби і українці, і гості з-за кордону змогли у кожній області України відчути смак місцевих кулінарних ексклюзивів, створюваних та удосконалюваних впродовж століть“, – йдеться в повідомленні.
У кожному регіоні – свої унікальні секрети. Ось кілька страв, які готують українці напередодні Різдва.
Канун. Українські дослідники твердять, що ця ритуальна страва знайома нам з часів неоліту. Сьогодні її готують і називають абсолютно по-різному. Наприклад, на Донеччині і Луганщині вам запропонують густий канун, приготований з рису й присмачений вишневим варенням, родзинками і маком. На Поліссі за основу часто беруть ячмінь, на Житомирщині додають вино, а на Одещині – халву. На Західній Україні – переважно варять з пшениці і рясно поливають медом. Словом, густа чи рідка, солодка чи нейтральна, з родзинками/горішками/вишнями/халвою чи просто маком – варіацій величезна кількість. Залишається лише мандрувати і куштувати.
Бобальки. Так, є регіони, де куті на Різдво не варять. Зате готують їх. Бобальки. Карпатські господині катають кульки з тіста, спершу запікають, потім варять, заливають розпареним маком і медом, часом олією і посипають тертими горішками. Дивовижа!
Краплики. Ви багато знаєте видів вареників на Святвечір? Капуста, картопля, гриби? Опільські з маком чи гречкою? На боротьбу з рутиною виступають краплики – вареники з оселедцем. І не аби-де, а на Івано-Франківщині.
Горохові січеники. Ексклюзив на Полтавщині. Позаяк м’яса у Святвечір не їдять, страву роблять з гороху. Входить в офіційний ТОП-12 святвечірніх страв на батьківщині Котляревського, Симоненка і Петлюри.
Бурда. Любителям конопляного насіння. Спершу його розтирають, відтак обсмажують, а далі – замішують з зібраними улітку, сушеними чорницями і грушами. Обожнювана на Волині древня страва.
Нагадаємо, віряни східного обряду відзначають Святвечір.