«Будинок зі зміями та каштанами»: унікальні деталі інтер’єру чекають на реставрацію

Автор: Любава Лисичкіна
18:44 22.12.2021

Лише кілька житлових будинків Києва можуть упевнено стати в один ряд із визначними пам’ятками стилю модерн початку 20 ст., які прикрашають європейські міста.

«Будинок зі зміями та каштанами»: унікальні деталі інтер’єру чекають на реставрацію Фото: Facebook А,Короб
Про декоративне оформлення інтер’єру (парадні сходи та вестибюль) «Будинку зі зміями та каштанами» докладно написав Антон Короб.
 
Історія   унікального будинку по вулиці Велика Житомирська, 32. 
 
Їі архітектором є геній Ігнатій Ледоховський.  Коштам підприємця та міського діяча,  купця 2-оі гільдії, власника друкарень, гласного Киівської міської думи, Івана Івановича Чоколова він був зведений і за словами Короба,  записаний садибу на  дружину купця, Софію.
 
Зведений у 1911-1912 роки прибутковий будинок особнякового типу всього на три квартири (одна на поверх) вражав мальовничим об’ємно-просторовим рішенням, вишуканим пластичним декором, розкішним оформленням інтер’єрів. Мотив каштанового гілля, з якого «виповзають» змії у чаші еркера на фасаді, використаний і в інтер’єрі: зокрема на стінах парадних сходів та вестибюлю. Антропоморфні композиції з ритуальними ходами на фасаді знайшли своє відображення також на фризах у кімнатах квартир.
Водночас і тваринний світ не забутий: цікаві зооморфні композиції доповнюють декоративне оздоблення: як зовні, так і всередині. Але пластична мова архітектури будинку стверджує, що “людина – вінець творіння”. Це твердження уособлює барельєф хлопчика з гусем – репліка античного образу.
 
Варварство радянський часів
 
Архітектурний образ будинку був значно спаплюжений надбудовою у 1930-і роки (у професійній літературі згадується повоєнна надбудова у проміжку між другою половиною 1940-перша 1950-х, проте є світлина з четвертим поверхом ще 1935 року з архіву кінофотофонодокументів імені Г. Пшеничного).
 
“Внаслідок цього варварства було втрачено мальовничі хвилеподібні аттики, найбільший сюжетний багатофігурний барельєф на правому ризаліті та цілком сплюндровано силует будівлі , – зазначив киянин. – Тільки за перші роки 21 століття було знищено вишукане металеве огородження палісадника, багато пластичних деталей декору осипалися, відшарувувалися, висіли та загрожували падінням”.
 
Сучасність «Будинку зі зміями та каштанами»
 
Вже кілька років як пам’ятка приватизована і відновлюється. За словами Антона Короба, 
ще два роки тому говорили, що інтер’єри не будуть збережені, адже через недбалу експлуатацію (у радянські часи тут був і гуртожиток, і різні відомства, які часто мінялися), відсутність належного догляду та ремонтів, а також прориви теплокомунікацій під ним, стіни просіли, значно деформувалися і потребували укріплення.
Останнім часом, знову почали точитися розмови про долю будинку та його інтер’єрів.  На хвилі зростаючого суспільного резонансу Коробу  вдалося потрапити всередину.
 
За словами автора допису, парадні сходи та оформлення вестибюлю насправді збережено та воно чекає на реставрацію. Як стверджують замовник та виконавці ремонто-реставраційних робіт ліпні деталі інтер’єру демонтовані, збережені та будуть відтворені при внутрішніх роботах. При чому буде максимально повернуто первісне внутрішнє планування, яке було змінене переплануваннями у радянський період.
 
Наразі будинок укріплено залізобетонним палями, новими підвалинами, стіни армовано стяжками, влаштовано нові бетонні перекриття. Верхній дисонуючий поверх демонтовано. На жаль, зазначає Короб, верхню частину еркера через аварійний стан довелося теж розібрати. Адже еркер зазвичай у цих прибуткових будинках мав інші стіни з більш легкого матеріалу, аніж фасадні стіни.
 
Попереду багато роботи і скульпторам щодо відновлення пластичного оформлення: як фасаду, так і інтер’єру.
 
“Сподіваємося, що не відбудеться у нас масштабних криз, а матеріальне становище замовника не погіршиться, аби йому вдалося реалізувати проєкт у повному обсязі, включно з відтворенням оздоблення житлових кімнат”, – додає любитель історії.

Великий Київ у Google News

підписатися