Боротьба за Палац Терещенків буде тривати – Верховний суд повернув справу на повторний розгляд

Автор: Ольга Даниленко
21:57 30.11.2022

Унікальна пам‘ятка архітектури – Палац київських меценатів Терещенків досі залишається у власності московського патріархату, але Верховний суд повернув справу на повторний розгляд до суду першої інстанції. 

Боротьба за Палац Терещенків буде тривати – Верховний суд повернув справу на повторний розгляд
оренда квартири Київ

Величезний Палац Терещенків знаходиться у селі Червоне (Житомирщина) зведений у 1851 році у неоготичному стилі. Колись, цей Палац у родини промисловців і меценатів Терещенків забрали більшовики. 

Наразі там розташований Червоненський жіночий монастир московського патріархату. 

30 листопада представники Офісу Генпрокурора надали Верховному суду докази щодо протиправності відчуження з комунальної власності московським патріархатом пам’ятки архітектури – Палацу Терещенків. 

Про це повідомила правозахисниця, депутат Київради VII скликання Олена Терещенко, яка є дружиною нащадка відомої династії промисловців та меценатів Мішеля Терещенка.

“Думаю, це максимум, що можна було зробити при даних обставинах, і ми вдячні суду за надану обласній прокуратурі можливість продовжувати боротьбу у суді першої інстанції. Можна вважати, що це наша з вами перша перемога! Але тепер маємо активно залучити до захисту інтересів держави й Фонд Держмайна, і Міністерство освіти, і Міністерство культури та інформаційної політики України, і обласну житомирську владу, і абсолютно ВСІХ, хто має захищати державні інтереси у цій справі й може допомогти!”, – наголосила вона на своїй сторінці у Facebook. 

Всі попередні суди ставали на бік московського патріархату. 

За словами правозахисниці, представники московського патріархату не з’явилися на засідання Верховного суду. 

За даними ЗМІ, керівник житомирською єпархією РПЦ митрополит Никодим (Віктор Горенко) проводив перемовини про продаж Палацу Терещенків. 

Він звертався до нардепа від проросійської вже не існуючої ОПЗЖ Юрія Павленка та одеського бізнесмена Бориса Кауфмана з проханням допомогти знайти покупця. 

Читайте також: Суд досі не може вирішити майбутнє унікальної Садиби Терещенків – інвестор звинувачує громаду у саботажі реставрації пам’ятки

Довідка: Палац Терещенків у селі Червоне у Житомирській області був зведений у 1851 році у неоготичному стилі. Замовив будівництво польський політичний і громадський діяч Адольф Гроховський. 

Палац купили Артемій і Федір Терещенки. Потім Палац належав сину Артемія Федору. 

В палаці є зведений за унікальним  проєктом власний театр. Наразі театр, як і сама будівля у жахливому стані. 

Колись біля величезного палацу був парк зі ставками та фонтаном. 

Також біля Палацу знаходився кінний завод з неймовірними орловськими рисаками, які розводила родина Терещенків. 

З часом Федір Терещенко перебудував конюшні під авіамайстерні. Там він створив понад десять власних моделей літаків. Вони використовувалися повітряним флотом, у т.ч. під час війни. 

До випуску деяких моделей Федор Терещенко залучив  Луї Блеріо (першим перетнув Ла-Манш на власноруч виробленому літаку), Петра Нестерова та Ігоря Сікорського. 

Разом з Сікорським Федір Терещенко створив прославлену модель “Ілля Муромець”. 

В результаті більшовицького перевороту Палац було конфісковано у родини Терещенків, розграбовано та націоналізовано.

В Палаці облаштували сирітський будинок, з голом фабрично-заводське училище. Там готували фахівців для цукрової промисловості. 

У 1991 році заклад припинив існування. А в будівлі зірвали підлогу та вирізали труби. 

У 2001 році у частині палацу створили монастир московського патріархату – Червоненський жіночий монастир. 

 

 

Великий Київ у Google News

підписатися