Російська державна корпорація “Росатом” веде активні переговори з турецькими та іноземними інвесторами щодо продажу 49% проєкту атомної електростанції “Аккую”, що будується в Туреччині. За даними Bloomberg, потенційна вартість угоди оцінюється у $25 мільярдів.
Голова наглядової ради дочірньої компанії “Росатому”, відповідальної за будівництво, Антон Дедусенко, в інтерв’ю Bloomberg заявив, що інтерес інвесторів зростає “чим ближче ми до моменту, коли перший енергоблок почне виробляти електроенергію”.
Проєкт АЕС “Аккую” стикається з численними затримками та фінансовими труднощами, значною мірою через побоювання іноземних банків щодо можливих санкцій з боку США. У зв’язку з цим Туреччина та Росія активно шукають альтернативні способи фінансування будівництва, включно з варіантом енергетичного обміну на основі постачання природного газу.
Читайте також: Польща повністю відмовляється від російської нафти: Туск назвав це “тяжким гріхом”
“Існує багато способів перевести сюди гроші. Ми можемо доставити російські рублі або турецьку ліру”, – додав Дедусенко.
Це не перша спроба “Росатому” продати частку в проєкті. Попередня, вартістю $25 млрд, зазнала невдачі у 2018 році, коли консорціум турецьких компаній (Cengiz Holding, Kolin Insaat та Kalyon Insaat) вийшов з угоди через розбіжності щодо комерційних умов.
Перший енергоблок АЕС “Аккую” потужністю 4,8 гігавата, який стане частиною першої в історії Туреччини атомної електростанції, наразі проходить тестування. Очікується, що він почне подавати струм у 2026 році. Дедусенко висловив впевненість, що “до кінця року ми матимемо всі системи, необхідні для підключення до енергомережі”.