Про це повідомляється на Facebook-сторінці Save Dnipro.
За даними організації, 17 та 18 листопада на станції моніторингу біля нового сховища відпрацьованого ядерного палива СВЯП-2 різко підскочили показники радіаційного забруднення. 17 листопада о 18:08 прилади показували 124 000 нЗв/годину при нормі 210 нЗв/годину (у 600 разів більше).
18 листопада об 11:45 на сусідній станції “Відвідний канал” показник стрибнув до 62 400 нЗв/годину (у 300 разів вище звичайного значення).
Також відзначається, що саме 18 листопада до нового сховища СВЯП-2 вперше було перевантажене відпрацьоване ядерне паливо (ВЯП) з Чорнобильської АЕС (ЧАЕС) для тривалого зберігання (до 100 років).
У Save Dnipro кажуть, що фахівці виключають, що таке забруднення можливе від переміщення відпрацьованого ядерного палива, тому продовжують виясняти, чому у день та у переддень завантаження ВЯП відбувалися такі надзвичайно високі стрибки радіації.
Загадковості ситуації додає ще і той факт, що радіаційний фон стрибав у сотні, а то і тисячі разів на майже всіх вимірювальних постах у зоні відчуження. Так, пост моніторингу в колишньому селі Стечанка 17 листопада о 10:55 зафіксував показник у 117 000 нЗв/годину! І таких перевищень в зоні того дня зафіксовано аж цілих три”, – додали в організації.
Там стверджують, що такі величезні перевищення зафіксували і за межами зони відчуження. Наприклад, в селі Горностайпіль Вишгородського району Київської області, (населення 1100 людей) 17 листопада об 11:00 радіаційне забруднення сягнуло 87 620 нЗв/годину, тоді як звичайний для нашої місцевості радіаційний фон – 70-100 нЗв/годину. Тобто того дня показник у Горностайполі перевищив звичне значення у 876 разів.
Наступні дні, за словами екоактивістів, були не менш “гарячими” для зони та її околиць. Наприклад, 19 листопада на станціях моніторингу Залісся, Запілля і Черевач, які розташовані недалеко від Чорнобиля, фіксувалися перевищення до 3,5 тисяч нЗв/годину.
Цікаво, що вони знаходяться біля доріг, а перевищення фіксувалися почергово (з різницею приблизно у годину), ніби щось транспортувалося до зони та підвищувало радіаційний фон у цих місцях. Однак, фахівці у сфері радіаційної безпеки, з якими ми консультуватися з цього приводу, більше припускають думку, що із зони щось вивозили. Наприклад – радіаційно небезпечний метал або деревину”, – поясняють у Save Dnipro.
Наразі, кажуть активісти, радіаційне забруднення не припинилось і фіксується на інших станціях моніторингу і їх так багато, що вони навіть думали, що це збій моніторингового обладнання, але сумніваються, що це могло статись одночасно на всіх станціях та ще й у період робіт із ядерними відходами.
Перевірити показники на карті можна самостійно в режимі реального часу.
Екоактивісти звернулися до влади із закликом провести розслідування сплеску радіації.
Зазначимо, що деякі користувачі соцмереж припускають збій обладнання, інші пишуть, що на станціях біля Білорусі майже на всіх стрибки.