Про це ідеться у дописі МОЗ України.
Алкоголь збільшує ризик інсульту і безпосередньо, і опосередковано, зокрема:
Вживання алкоголю збільшує артеріальний тиск, а гіпертензія це причина половини всіх інсультів.
Алкоголь руйнує здатність судин розширюватися при зростанні об’єму крові (ендотелійна дисфункція). Це закладає підвалини для подальшої хронічної гіпертензії.
Вживання алкоголю може стати причиною миготіння (фібриляції) передсердь, а це в п’ятеро разів збільшує ризик ішемічного інсульту.
На додачу, алкоголь спотворює дію ліків для запобігання тромбозам (антикоагулянтів) та препаратів при миготінні передсердь. Це теж може завершитися інсультом.
Алкоголь пошкоджує клітини печінки, і, як наслідок, печінка може утворювати недостатньо факторів згортання крові. А це – істотний ризик крововиливів у мозок, при наявності вже “пошкоджених” судин.
Споживання алкоголю часто йде у складі нездорового патерну поведінки, що включає також і куріння, малоактивний спосіб життя, незбалансованого харчування чи недотримання лікарських призначень. Це все робить свій внесок в зростання ризику інсульту.
“Безпечної дози алкоголю не існує. Бажаєте зберегти здоров’я – повністю відмовтеся від алкоголю”, – говорять фахівці з міністерства.
До слова, хірурги з Амосова провели «Операцію Девіда» та врятували пацієнта з патологією аорти.