Безхатченки на Майдані: сморід, безкоштовна кухня і до чого тут Євангеліє

14:50 21.06.2021

На Майдані Незалежності вже не перший рік безхатченки облаштували собі цілодобову нічліжку с туалетом просто в підземному переході на виході з метро. Із настанням тепла безпритульні окуповують найближчі лавки та газони, ще й влаштовують купання і прання у фонтанах, що навряд чи подобається іншим перехожим.

Безхатченки на Майдані: сморід, безкоштовна кухня і до чого тут Євангеліє
Світлодіодне освітлення

Очевидно, що серед безхатченків є люди, які опинилися на вулиці випадково – в силу складних життєвих обставин. Благодійні фонди намагаються не залишати таких людей сам на сам зі своїми проблемами і  забезпечують їх хоча б елементарним одягом та їжею.

Принаймні, у Києві взимку вже звичними є пункти обігріву для таких людей, а благодійні організації весь рік підгодовують їх безоплатними обідами. Щоправда, є питання щодо доцільності проведення таких акцій у самісінькому центрі столиці, наприклад, під стінами Головпоштамту на розі Хрещатику та Майдану Незалежності. 

Немало нарікань надходить і від самих киян, які співчувають безхатченкам і водночас не розуміють, чому саме центр Києва має потерпати від стихійних туалетів та нічліжок, влаштованих людьми без постійного місця проживання.

Працівники комунальних служб, що прибирають Майдан Незалежності, також скаржилися журналістам «ВК» на гори сміття, які безхатченки приносять до переходів з найближчих сміттєвих баків. Час від часу виникають у переході й загорання, адже більшість безхатченків, на жаль, зловживає алкоголем та цигарками.

Крім осіб, які обжилися у центральному підземному переході між метро «Майдан Незалежності» та ТЦ «Глобус», до центру міста постійно з’їжджаються і нужденні з інших районів столиці. Саме навпроти входу до Головпоштампу волонтери двічі на тиждень роздають безкоштовне харчування всім охочим.

«Великий Київ» завітав на один із таких заходів та поспілкувався з присутніми.

Виявилось, що волонтери, які роздають їжу, є учасниками всесвітнього руху молодих людей «Молодь за мир», створеного всередині Спільноти святого Егідія.

ДОВІДКОВО: Спільнота Святого Егідія — християнська організація, яка офіційно визнана католицькою церквою як «церковно-громадська світська асоціація». Має понад 50 000 членів у більш ніж 70 країнах світу. Основними напрямками діяльності є поширення Євангелія, допомога нужденним (бідним, бездомним, людям похилого віку, будинкам престарілих, ромським сім’ям тощо).

Збір людей проводять завчасно, за півтори години. По середах – о 18:00, роздача їжі о 19:30, по суботах – відповідно о 11:00 та 12:30. Хоча в день візиту «ВК» волонтери спізнилися десь на півгодини. Весь цей час нужденні збиралися в чергу, запитуючи один в одного, хто крайній. Пенсіонерки влаштували танці під музику з колонки кур’єра на скутері, який теж приїхав безкоштовно поїсти. 

Слід зауважити, що серед осіб, які приходять за харчуванням, є й охайні пенсіонери, які зізнаються, що мають власне житло, але через мізерну пенсію змушені шукати додаткові джерела харчування.

Присутні були і люди з явними психічними розладами, а також особи в стані сп’яніння. Останні поводилися агресивно, чіплялися до журналістів та створювали проблеми в самій черзі. Через що мусили втручатися волонтери та переміщувати цих осіб в кінець черги.

Один із безпритульних напідпитку розповів «ВК», що цієї зими близько 30 його братів по нещастю померло від холоду. А також розповів страшну інформацією, про жахливий «конкурс», запущений буцімто  в мережі Інтернет під назвою «Вбий бомжа», через який вбили двох його друзів. Учасникам конкурсу за відеозапис вбивства начебто платили по 20 тисяч гривень.

Також чоловік поскаржився на відсутність безкоштовних громадських вбиралень в центрі міста, через що він з друзями мають справляти природні потреби прямо в кущах чи під деревами.

Не менше чоловік нарікав і на той факт, що волонтери намагаються навернути нужденних у свою віру, а він – православний, та ним і залишиться.

Один з волонтерів цього руху розповів «ВК» наступне: «Їх ображають, їх не пускають та гонять, принижують, б’ють. А все починається з розмов, що бідні люди заважають в центрі міста. Якщо заважають, то нагодуйте їх, вдягніть і допоможіть нам у цьому».

На запитання про наявність серед цих осіб людей напідпитку навів аргументи, що в центрі міста багато розважальних закладів та барів, через що на Майдані і без того багато людей в стані сп’яніння, які теж можуть поводитися не досить пристойно та адекватно.

Також волонтер повідомив, що за останні два роки було декілька випадків дуже жорстоких катувань та вбивств людей без постійного місця проживання: «І хвиля жорстокості тільки збільшується, саме через ставлення до бідних людей, що це ніби і не люди…».

Пересічні кияни та перехожі, з якими поспілкувалися журналісти «ВК», підтримують ініціативу допомоги нужденним, але просять це робити подалі від Майдану. «Не було б менш шляхетно, якби годували, скажімо, трохи ближче до Вокзальної, а не в центрі, що є окрасою міста», – коментує молода дівчина, що проходить повз чергу за їжею.

Та подібні пропозиції категорично відкидають волонтери і заявляють, що не мають наміру змінювати локацію в угоду чиїхось забаганок.

Чи не спровокує подібна принципова позиція погіршення негативних наслідків для міста, певно, стане відомо згодом.

Тим часом «Великий Київ» звернувся до правоохоронних органів задля з’ясування інформації щодо можливого нелюдяного інтернет-челенджу з вбивствами. Про результати нашого журналістського розслідування повідомимо  у наступних публікаціях.

Нагадаємо, Бессарабська площа знову пішла на дно – антисанітарія, сміття і безхатьки.

Великий Київ у Google News

підписатися