Командир згадує, як в ніч на 24 лютого його підрозділ, що відповідає за протиповітряну оборону, очікував на дії росіян. Каже, досвід останнього століття свідчить, що кожна війна починається з авіаційного удару. Тому ППО та винищувальна авіація отримали завдання першими зустрічати противника.
«Ми виїхали опівночі на позиції, і стояли чекали. Потім нам зателефонували, що очікується о 4-тій годині ранку перший масований авіаційний удар. І приблизно в 4 годині 10 хвилин ми в себе на всіх індикаторах побачили дуже велику кількість літаків, вертольотів, безпілотних літальних апаратів. А в 4.20 в мою позицію прилетіло 3 ракети. Розбили, Слава Богу, майже всі живі лишилися. І в цей момент зрозумів: «Почалася війна». Ми переїхали ще далі, бо боялися що будуть наводити, і через годину наша перша ціль була збита – вертоліт», – розповідає Олександр.
Коли росіяни вирішили рухатися в бік Києва, спочатку вони думали, що Україна не зможе тримати оборону, тому зробили стратегічну помилку, яка зіграла на користь ЗСУ, каже військовий:
«За принципами війни вони спочатку мали придушити систему ППО, але вони думали, що в Україні взагалі немає системи ППО. І вони нахрапом пішли літаками і ракетами. І для нас це стало приємною несподіванкою, коли ми побачили, що їх дуже легко збивати. Вони на початку війни навіть не використовували завади. Просто летіли прямотоком. І для нас це було як новорічна цукерка».
Впродовж 3-ох місяців майже до літа сили ППО України збивали новітні літаки росіян – Су-35, Су-34, Су-30. Це був час, коли ще не мали новітнього озброєння від країн-партнерів та воювали своїми ресурсами.
«Коли вони зрозуміли, що не зможуть подолати ППО, що панування в повітрі у них немає і не буде, що небо чисте, нічого не літає (і, я думаю, вже не буде ніколи тут літати), вони почали використовувати крилаті ракети та безпілотні літальні апарати. Вони почали берегти свої літаки і вертольоти, особливо новітні. Що можемо, то збиваємо, звичайно», – ділиться командир зенітного ракетного дивізіону С-300 Повітряного командування “Південь”.
Також розповідає, навіщо росіяни запускали взимку повітряні кулі: щоб зекономити свої ракети та нашкодити. Адже пуск ракети С-300 видно дуже здалеку, особливо вночі, і українські ППО їх нищать.
Нагадаємо, у перші 2 місяці повномасштабного вторгнення повітряна тривога у Києві тривала понад 500 годин.