Барви етнофестивалю “Країна Мрій”: 39 гуртів, закордонні гості, знайомства та підтримка ЗСУ

Автор: Оксана Тупальська
13:52 25.06

1000 учасників, 16 тематичних майданчиків, етнорок та фольклорна сцени, понад 39 етнічних та фольклорних гуртів, іноземні артисти з Великобританії, Японії та Індії – Ювілейний фестиваль “Країна Мрій”, якому виповнилось 20 років, став наймасштабнішим за всю свою історію. Подивіться найяскравіші кадри та дізнайтеся про найпотужніші події, які відбулися у Києві для збереження українського фольклору та національної ідентичності.

Барви етнофестивалю “Країна Мрій”: 39 гуртів, закордонні гості, знайомства та підтримка ЗСУ
Світлодіодне освітлення

Попри складнощі, повʼязані з війною, фестиваль “Країна Мрій” продовжив виконання своєї місії зі збереження та популяризації української культури, фольклору, народних ремесел та вчергове підтвердив статус міжнародного.

Спеціальними гостями фестивалю стали Надзвичайний і Повноважний Посол Японії в Україні Мацуда Кунінорі та Посол Індії в Україні Харш Кумар Джейн.

Цього року команда організаторів та однодумців на чолі зі знавцем та промоутером українського фольклору Олегом Скрипкою облаштувала на території Національного Ботанічного саду ім. М.М. Гришка дві великі музичні сцени – етнорок та фольклорну, 1000 учасників, 16 тематичних майданчиків, серед яких книжковий ярмарок, алея майстрів і крафтярів, дитяча галявина, кримськотатарська сцена, простір “Японський сад”, волонтерська галявина, а також новинки фестивалю – духовна містична сцена, поетична майстерня, на сценах фестивалю свою творчість представили понад 39 етнічних та фольклорних  гуртів.

На фестивалі збирали гроші на благодійність, зокрема на Третю штурмову бригаду та дитячу лікарню “Охматдит”.

На сцені Bağçasaray відбулися читання поезії та прози українською та кримськотатарською мовами, виступи етнічного тріо “Мусафір”, Руслана Булатова, Аліє Хаджабадінової, Ельнари Халілової, Емілії Бодурової та сестер Оріяни та Милади Лоцман. Проходили написання листів політв’язням, ярмарок традиційних та крафтових виробів народних промислів, фотовиставка з історіями про військових родом з Криму, виставка “Історії з окупованого Криму”, частування кримськотатарськими стравами, та звісно збори на потреби Сил оборони України. Кримська сцена є одним з ветеранів руху етнофестивалю.

Цього року Олег Скрипка та Лє Гранд Оркестр, з якими музикант працює з 2004 року, представили більш рокову програму з таких пісень як “Розмова з Махатмою”, “Полонина”, “Рай” та “Світ”, а також фольклорні “Кам’яна Гора” та інші. Прозвучали пісні столітньої давності “Зродились ми великої години”, колискова “Ой, ходить сон”, яка стала прототипом пісні Summer time, виконаний купальський гімн – пісня  “Купалочка”, якою ще 20 років тому і протягом багатьох років відкривали фестиваль разом з Ніною Матвієнко. У виступі також брав участь дитячий ансамбль “Зернятко” та Народного театру індійського класичного танцю “Накшатра”.

Музична СЦЕНА МРІЙ була представлена етнорок гуртами та worldmusic колективами: МAHДРИ, KARTA SVITU, OT VINTA, ЯРРА, ЙОСИФОВИЧ ROCK BAND, ЛЕЯ, ТaRuta, МNISHEK, МОВА, Пиріг і Батіг, FOLKULAKA, КОРАЛЛІ, Lemko Bluegrass Band, Бартка і Pororoka та АNKA.

Лідер гурту Іван Марунич запросив на виступ дівчат з ансамблю “Щебіт”, які представили народні пісні з декількох регіонів України, а також додали автентичний спів у пісні KARTA SVITU “Крила”, “Немов птахи”, “Свято” та ін.

В основу програми виступу гурту Пиріг і Батіг увійшли пісні “Мовчи”, “Верни”, “Блакитна панна”, “І Гріховна І Свята” з альбому “Замордовані”, що покладені на поезію закатованих окупаційною радянською владою українських поетів, таких як Микола Вороний, Євген Плужник, Григорій Чупринка та інші.

Гурт МАНДРИ виконав мікс нових пісень періоду 2022–2024 років – “Бриз”, “Софіти”, “Вершники в небесах”, – пісні присвяти українським воїнам. “Прерафаеліти” – присвячена пам’яті Алли Горськоі, Василя Стуса, Василя Симоненка і шестидесятникам.  Також в програмі були популярні хіти “Мандрів” різних років.

На традиційній СЦЕНІ РАЙ звучала народна музика фольклорних гуртів та ансамблів зі всієї України.

На ювілейній “Країна Мрій” виступили гурти “Хорея Козацька”, “Королівна”, автентичний колектив з  Івано-Франківщини “Стратинські музики”, “Стодивниця”, “Ладовиці”, які брали участь у фестивалі ще 20 років тому, “Древо”, “Київ Етно Тріо”, “Божичі”, “Володар”, “Гуляйгород”, кримськотатарський колектив “Чаїр”, “Два Три”, “Баламути”, “Ясно-Красно”, “Шум’я”, “Роксоланія”, “Дриґ”, “Коралі”, ансамбль давньої музики Костянтина Чечені та “Бурдон”.

У дискусії  про безальтернативність деокупації Криму взяли участь: представник Міністерства Закордонних Справ Андрій Іванович Сибіга; Таміла Ташева, Постійна Представниця Президента України в Автономній Республіці Крим; посол Сполученого Королівства Мартін Гарріс; Рефат Чубаров, Голова Меджлісу кримськотатарського народу; Артем Кисельов, військовослужбовець з Криму, колишній заступник командира ракетного катера “Прилуки”.

За 3 дні фестивалю у Поетичній майстерні взяло участь понад 60 українських поетів та музикантів з усієї України – з Маріуполя, Донецька, Запоріжжя, Криму, Харкова. На ювілейній “Країні Мрій” дітлахи відвідували цікаві майстерки від народних майстрів. Українсько-японський центр НТУ КПІ занурив відвідувачів у захопливий світ японської культури та відкрив для кожного неповторну красу і глибину японської спадщини. 

На Крафтовій Стежці на відвідувачів чекав ярмарок, на якому було презентовано українську кераміку в орнаментальному розписі, різноманітні прикраси ручної роботи, біжутерію бісеру, крафтові сири та ковбаси, домашні наливки та квас, значки. Окрасою стежки стала картина “Світ без русні” від благодійного фонду “Благодійна Армія України”, створена власником цього фонду, яка привертала увагу майже кожного відвідувача.

Працював стенд з військовою літературою, де були книжки про війну і від військових письменників. До локації долучилися ГО “Реформація” з проєктом “Військо читає” та проєкт культурного десанту “Книга на фронт”. Всі охочі мали змогу особисто підписати та долучитися до збору книжок для українських військових. Було зібрано книжки, які будуть розповсюджені по всіх напрямках, де ведуться бойові дії, а також їх направлять у військові частини відповідно до наявних запитів. 

У межах  фестивалю волонтерська спільнота Печерського району “Печерськi котики” презентувала свою діяльність: відвідувачі змогли придбати фірмовий мерч, смаколики та сувеніри від волонтерів, а також долучитися до заплітального майстер-класу. Усі кошти, зібрані під час “Країни мрій”, були спрямовані на підтримку виробництва маскування, зокрема закупівлю маскувальних матеріалів.

На честь ювілею фестивалю мотоциклісти влаштували мотопробіг Києвом. Близько 100 мотоциклів з вершниками у вишиванках та військовій формі стали учасниками колон, які вирушали від Софійської площі до Ботсаду ім. Гришка, символічно зʼєднуючи гостей фестивалю зі святими місцями України.

Великий Київ у Google News

підписатися