Меморандум за ініціативи нацбанку підписали банки Ощадбанк, Райффайзен Банк, ПриватБанк, Monobank, а також Незалежна асоціація банків України. Для вивчення клієнтів та зазначення відомостей про них також планують використовувати Дію.
Документ передбачає, що клієнти мають звітувати про суми переказів в місяць та надавати документи про джерела надходжень грошей. Це стосується як передачі коштів в межах України, так і за її межами.
Якщо немає документального підтвердження доходів, то для клієнтів «високого» рівня ризику буде встановлено ліміт в сумі до 50 тисяч грн на місяць. Клієнт має право звернутися до банку із запитом для підвищення встановлено ліміту з обов’язковим наданням документального підтвердження коштів, – повідомляє Судово-юридична газета.
Підтвердити кошти можна буде:
- довідками ОК5 та ОК7 або податковою декларацією,
- зарплатними відомостями,
- підтвердженими доходами членів родин,
- підтвердженням волонтерської діяльності,
- тощо.
Ініціатива банків – ніщо інше, як упорядкування всіх процесів та підходів, які вже існують, щоб разом не дати використовувати платіжну інфраструктуру для фінансування незаконної діяльності. Сьогодні це і ухилення від сплати податків, що вимірюється мільярдами гривень, які рухаються повз державний бюджет. Це фінансування терористичної та диверсійної діяльності, коли через «дроп-центри» росія оплачує підпали та вибухи в наших містах, – прокоментував нововведення Голова Нацбанку Андрій Пишний.
Що запроваджує Меморандум:
- створення централізованого реєстру сумнівних клієнтів, з якого банки будуть брати дані для вивчення клієнта під час встановлення чи перегляду ділових відносин
- автоматичну перевірку підтвердження доходів клієнтів, зокрема, з централізованими базами державних органів і обмін даними між банками із застосуванням реєстрів держорганів
- при виявленні критеріїв, які вказують на «високий» ризик клієнта, застосовуються посилені заходи перевірки в кожному конкретному випадку
- якщо критерії вказують «низький» ризик клієнта, запроваджуються спрощені заходи належної перевірки (без документального підтвердження доходів)
- обмеження на проведення операцій для клієнтів, крім клієнтів із підтвердженими джерелами доходів (зарплатних клієнтів, інших клієнтів з підтвердженими доходами, волонтерів – але яких ідентифікували як волонтерів відповідно до постанови правління НБУ №18)
- введуть обмеження на кількість рахунків (не більше 3-ох), відкритих у одній валюті для одного клієнта, крім депозитних, кредитних рахунків та рахунків, відкритих для використання клієнтами програм державної підтримки (єВідновлення, Національний кешбек та інші).