Як розпізнати, що відключення не планове, а аварійне
Серед основних ознак того, що сталося аварійне відключення – у вас після тривалого відключення з’явилося світло, а через декілька хвилин раптово зникло.
Також про аварійне відключення може бути посеред години – якщо у вас електрику виключають у перші хвилини години (наприклад, о 9.00, 12.00, 14.00), а раптом світло зникло серед години (о 9.34 чи 12.40 тощо).
Аварійне відключення також може відбуватися під час повітряних тривог, коли у вашому районі чути вибухи.
Які небезпеки аварійного зникнення світла
Головна причина, через яку можуть погоріти електроприлади – коливання струму в мережі. Після віялового відключення небезпекою є ввімкнення одночасно великої кількості приладів споживачами вашого будинку. Однак після вимкнень аварійних, ризики зростають – адже налаштування вашої мережі все ще триває.
Які прилади горять найчастіше
Найчутливішими до перепадів напруги є телевізори та духові шафи, вважає речник “Львівобленерго” Олександр Горгут. Також у зоні ризику пральні машини, мікрохвильові печамі та ліфти. Усі ці прилади слід вимкнути з мережі одразу після зникнення світла, особливо, якщо маєте підозру, що вимнули аварійно.
Після того, як подачу електроенергії відновили, енергетики радять вмикати електроживлення поступово – спочатку освітлення, згодом прилади з не високою потужністю.
Пилососи, пральні машини, обігрівачі та інші потужні прилади краще взагалі не вмикати у перші години після відновлення електропостачання”, – радить Горгут.
Навіть якщо техніка не виходить з ладу одразу, через перепади живлення вона поступово псується та швидше ламається.
Кондиціонери, холодильники і роутери, які працюють зазвичай в цілодобовому режимі, від мережі відключати не варто. Така техніка виготовлена з розрахунком на те, що використовуватися буде постійно.
Яка допоміжна техніка допоможе зберегти прилади
Убезпечити техніку допоможе реле напруги (так званий “відсікач”) чи пристрої захисного вимкнення (ПЗВ). Їх можна вмонтувати у свою мережу електропостачання, запросивши електриків.
Реле найкраще підходить для холодильників, пральних машин та телевізорів, оскільки цей захисний механізм вимикає прилади від мережі, якщо вона нестабільна, а після нормалізації ситуації підключає їх назад.