Аспірин – друг чи ворог? Кардіолог про те, чого ви могли не знати про препарат

Автор: Любава Лисичкіна
23:41 13.02

Аспірин – ліки, що потрібні більшості людей, яким діагностовано ішемію.Кардіологічний аспірин вже кілька десятків років – це один із найчастіше призначуваних препаратів у світі. Щорічно він рятує мільйони життів на всій планеті. 

Аспірин – друг чи ворог? Кардіолог про те, чого ви могли не знати про препарат Фото: ілюстративне

Про аспірин розповіла кардіолог Анна Солощенко.

Якщо він такий прекрасний, то, можливо, його варто було б призначати всім поспіль після 40 років, щоб уникнути інфарктів чи інсультів? Але є кілька нюансів.

1. Аспірин працює тільки там, де є атеросклеротичні бляшки. Ми вже знаємо, що причина більшості інфарктів (і навіть інсультів) – це саме бляшки.

Лікарка нагадує, як відбувається подібна катастрофа. Кожна бляшка містить жирове ядро і сполучнотканинну «кришечки», яка його прикриває. Під впливом різноманітних чинників, зокрема наявності запалення в організмі, у «кришечці» активізуються спеціальні «короїди» – металопротеїнази, які доволі швидко роз’їдають її, оголюючи жирове ядро. З крові на нього одразу осідають тромбоцити, тромб швидко росте – і судина перекривається повністю. Ділянка серця чи мозку, яка живилася цією судиною, відчуває сильний голод і, якщо судину швидко не відкрити, відмирає. Це і є інфаркт (серце) чи інсульт (голова). У ці процеси можуть втрутитися чари аспірину. Його магія полягає в тому, що, по-перше, він не дає тромбоцитам склеюватися, а по-друге, зменшує активність «короїдів» (оскільки має протизапальний ефект). Ось така звичайна магія. Тобто якщо бляшок немає, то й точок прикладання для чарівної палички немає.

Багато авторів пишуть, що аспірин не підходить для первинної профілактики (здорових людей), але підходить для вторинної (для людей, які перенесли інфаркт чи інсульт). Така класифікація має право на існування, але мені більше подобається принцип «є бляшка – потрібен аспірин». Адже людина вже мала бляшку за 10 днів до інфаркту, і аспірин міг спрацювати. Як знайти бляшки, ми вже не раз говорили: найпростіше зробити УЗД судин шиї (іноді – ніг) та ЕКГ-проби з фізичним навантаженням.

2. Другий нюанс, через який аспірин не можна призначати без розбору – це те, що препарат може подразнювати слизову оболонку шлунка або дванадцятипалої кишки. Що може призводити до загострення хронічних проблем (гастрит, ерозивний гастрит, виразка і навіть шлунково-кишкова кровотеча).

Що ж робити людині, якщо кардіолог призначив аспірин, але є проблеми з ШКТ? 

“Якщо раніше ви мали скарги чи проблеми з ШКТ, а кардіолог призначив аспірин, краще одразу пройти обстеження у гастроентеролога. В ідеалі – це фіброгастроскопія та аналіз крові на наявність мікроба, що спричиняє проблеми зі шлунком або дванадцятипалою кишкою, – Helicobacter pylori. Визначити його наявність можна за допомогою аналізу крові – визначаються імуноглобуліни (антитіла) G та М. Якщо аналізи прийшли позитивні, краще отримати у гастроентеролога схему ерадикації цього мікроба, ніж чекати, поки з’являться серйозні проблеми. Так, до цієї схеми входять антибіотики. Але нічого страшного в цьому немає – сама бактерія зашкодить набагато більше”, – говорить лікарка.

У багатьох випадках Солощенко також рекомендує для профілактики періодично пропивати пантопразол паралельно з аспірином. Особливо це важливо, коли пацієнти змушені приймати аспірин разом із клопідогрелем (після інфаркту, стентування або аортокоронарного шунтування). У разі прийому цих двох препаратів або у випадку, якщо проблеми з шлунково-кишковим трактом виражені, я рекомендую пити 20 мг пантопразолу за 15 хвилин до сніданку 10 днів кожного місяця (наприклад, з 1 по 10 число). Якщо проблеми не дуже страшні, досить буде курсів по два тижні 2-4 рази на рік.

За словами Анни Солощенко, час прийому аспірину та його форми також можуть мати значення. У разі проблем зі шлунково-кишковим трактом краще приймати аспірин після основного прийому їжі, а не на ніч. І вибирати захищені форми – це коли аспірин вдягають у спеціальну кишковорозчинну оболонку, яка оберігає шлунок.

Іноді замість аспірину лікар призначить вам клопідогрель. Це відбувається найчастіше за наявності протипоказань, наприклад, у разі подагри, «аспіринової» астми і т.ін. Дії цих двох препаратів дуже схожі – вони порушують властивість тромбоцитів «злипатися», просто мають різні точки застосування.

До слова, кардіохірурги врятували мати двох дітей, прооперувавши аномалію Ебштейна.

Великий Київ у Google News

підписатися