Арсенальна площа. Як виглядає оновлений публічний простір

11:36 29.12.2020

Напередодні нового 2021 року кияни отримали справжній подарунок – завершення реконструкції першої черги Арсенальної площі. А ще вперше за майже два сторіччя відкритий огляд історичної Микільської брами, головних воріт Київської фортеці зі сторони міста. Реставрацію брами планують завершити найближчими роками.

Арсенальна площа. Як виглядає оновлений публічний простір
оренда квартири Київ

Оновлення Арсенальної площі – друга фаза проєкту A-Station, який реалізується командою А Девелопмент в партнерстві з UDP під керівництвом Quarter Partners Андрія Іванова.

Як повідомила архітектор проєкту A-Station Тетяна Лисюк, на даному етапі реставрують будівлю військової комендатури та Микільську браму – пам’ятку архітектури національного значення.

A-Station – проєкт ревіталізації та редевелопмента старовинних корпусів XIX сторіччя, які колись були частиною фортифікаційного ансамблю Нової Печерської фортеці. Наше завдання – створити новий єдиний публічний простір. Одна з найбільш значущих площ міста, Арсенальна, не просто отримає новий вигляд, але буде інтегрована з уже відреставрованими корпусами заводу Арсенал. В останні роки Арсенальна площа виконувала в основному «транзитну» функцію. Ми ж її знову зробимо повноцінної площею, перетворимо на комфортну зону відпочинку”, – розповіла Тетяна Лисюк.

Нагадаємо, проєкт A-Station стартував минулого року. Командою А Девелопмент відреставровано під нові функції декілька корпусів заводу «Арсенал». У будівлях середини XIX-початку XX століття розмістили Kyiv Food Market, освітній коворкінг “Освіторія Хаб”, коворкінг Creative States of Arsenal. Між корпусами створений публічний пішохідний простір. За рік з невеликим ця локація стала однією з найулюбленіших киянами і гостями міста.

Друга фаза реновації Арсенальної площі реалізована за концепцією AVG Group, озеленення – Єва Сад. Було обрано найбільш сміливе за формою і кольором мощення, якісний довговічний німецький клінкер. На входах до підземного переходу змінено старий камінь на лабрадорит.

Щодо озеленення, то гостру критику городян викликало рішення спиляти пірамідальні тополі, які росли біля Микільської брами. Але обстеження цих дерев, яке було проведено фахівцями, визнало їх аварійними. Їм на зміну висаджені дуби та берези, дорослі дерева, по 5-8 років. Дуби як основне дерево для озеленення простору біля Микільської брами мають низку переваг, – вважає директор компанії Єва Сад Олеся Клюшник. Вони максимально відповідають історичності місця, символізують силу і гідність, не закривають фасад пам’ятника, прекрасно виглядають круглий рік, створюють тінь влітку і неймовірно урочисто змінюють колір восени.

В цілому схему озеленення площі збережено. Шумоізоляцію публічного простору забезпечать підняті клумби з висадженими на них рослинами.  Трохи змінена форма клумби навколо пам’ятника арсенальцям, ліворуч і праворуч від нього висаджені берези в незвичному для столиці варіанті, «букетом».

Принцип полягає в тому, що кілька рослин саджаємо в одну посадкову яму, а їхні стовбури схиляємо в сторони, протилежно від центру посадки. Підростаючи, рослини нагадують букет», – пояснює Олеся Клюшник.

Новим якорем Арсенальної стане фонтан (за павільйоном метрополітену). Розглядалося кілька варіантів. У підсумку замість «тихого» вирішено робити інтерактивний простір – передбачені світло, звук, зміна сценаріїв.

Сухий фонтан розширить поняття публічного простору площі. Тепер Арсенальна площа – не просто транспортний вузол, але місце, де приємно проводити час, ключова точка прогулянкових маршрутів Маріїнський парк – Лавра – Мистецький Арсенал. Сподіваємося, що громадська ініціатива щодо наземного пішохідного переходу буде підтримана містом, що дозволить створити єдиний простір всієї площі”, – зазначив глава креативного відділу AVG Group Єгор Самойленко.

Микільські ворота будуть виглядати ефектно у будь-яку пору року та час доби – передбачена підсвітлення не тільки площі, а й будівлі брами.

Читайте також: Реконструкція Арсенальної площі з висоти дрона: які роботи виконуються

Великий Київ у Google News

підписатися