Чому це так, пояснює в авторській колонці український науковець-історик, голова Українського інституту національної пам’яті (2014-2019 рр.) Володимир В’ятрович.
За його словами, нещодавно на розгляд у парламент був запропонований законопроект про перенесення святкування Дня Перемоги з 9 на 8 травня і є всі шанси розглянути його до 9 травня.
Це важливо передусім тому, що є історична причина. Вона полягає у тому, що нацистська Німеччина підписала Акт капітуляції саме 8 травня. Є також політична причина, яка полягає у тому, що 9 травня – це так зване “победобєсіє” міфу “русского мира”. Росія намагається експортувати його у весь світ, зокрема і в Україну”, – пояснює Володимир В’ятрович.
Він зазначає, що на базі цього міфу виховувалося ціле покоління вбивць, російських військових, які зараз вбивають українців. Зокрема, на 9 травня заплановане гучне відзначення Дня Побєди в Маріуполі, буквально на наших руїнах і кістках.
Я переконаний, що абсолютно неприпустимо, щоби українці разом із агресором відзначали цей день. Натомість у пропонованому законопроекті передбачається, щоби ми святкували цей день із усією Європою 8 травня. День Перемоги пропоную залишити вакантним до тих пір, поки не буде капітуляції вже нацистської росії”, – додав науковець.
Нагадаємо, комітет гуманітарної та інформаційної політики підтримав законопроєкт, який передбачає відзначення 8 травня Дня пам’яті та перемоги над нацизмом, а 9 травня разом з усією Європою – Дня Європи.