9 листопада: яке сьогодні свято, прикмети і заборони

У цей день у світі відзначаються Міжнародний день проти фашизму і антисемітизму, День вічно живого хаосу, Міжнародний день книги рекордів Гіннесса, День народження неонової реклами, Всесвітній день лізингу, Міжнародний день антиядерних акцій. В Україні - День української писемності та мови, Всеукраїнський день працівників культури та майстрів народного мистецтва. Православна церква 9 листопада вшановує пам'ять Нестора Літописця.

Яке сьогодні свято

День української писемності та мови встановлений Указом Президента України від 6 листопада 1997 року і відзначається щороку на честь українського літописця Нестора – послідовника творців слов’янської писемності Кирила та Мефодія. Дослідники вважають, що саме з преподобного Нестора-літописця і розпочинається письмова українська мова. Цього дня відбудеться традиційний Радіодиктант національної єдності, до якого щороку приєднуються тисячі українців по всьому світу.

Також сьогодні Всеукраїнський день працівників культури та майстрів народного мистецтва. З 2014 року, згідно з Указом Президента України від 30 грудня 2013 року, цей День відзначають 9 листопада, спільно з Днем української писемності та мови.

День книги рекордів Гіннеса. Книгу рекордів створив британський інженер і власник пивоварні Х’ю Бівер. У листопаді 1951 року він вирушив із друзями на полювання. Увечері в барі між чоловіками зав’язалася суперечка, який із диких птахів найшвидший. Чоловіки переглянули кілька різних довідників, але відповіді не знайшли. Тоді Бівер вирішив створити книгу, в якій будуть зібрані всі рекорди. Назвав він її на честь своєї пивоварні. В даний час Книга рекордів Гіннеса є книгою з найбільшим тиражем із усіх книг, захищених авторським правом.

Міжнародний день боротьби проти фашизму, расизму та антисемітизму. Уночі з 9 на 10 листопада 1938 року почався масовий єврейський погром у Німеччині, що отримав назву «Кришталевої Ночі», або «Ночі розбитих вітрин». «Кришталева ніч» або «ніч розбитих вітрин» в 1938 році поклала початок Холокосту – масовому насильству стосовно єврейського народу, яке призвело до загибелі близько 6 млн євреїв.

Яке релігійне свято

Православна церква 9 листопада вшановує пам’ять Нестора Літописця – ченця Києво-Печерського монастиря, послідовника творців слов’янської писемності Кирила і Мефодія. Він вважається одним з авторів “Повісті врем’яних літ”.  

Іменини сьогодні святкують Нестор, Андрій, Капітоліна, Еротіїда, Марк Олабин, Агрипін, Олександр, Бенігнус, Єлизавета, Женєв’єва.

Прикмети

  • вранці на деревах іній – до морозів; 
  • вранці стелиться туман – до відлиги. 

Що сьогодні не можна робити

  • Якщо дали обіцянку, то її потрібно виконати. З давніх часів Нестеров день вважається дуже важливим. Наші предки свято вірили, що якщо в будинок прийшли проблеми або біди, треба дати обітницю 9 листопада і в повному мовчанні до наступного дня її виконати. Вранці 10 листопада, в свято Параскеви, потрібно піти до храму, поставити свічку і помолитися цій святій. Вона обов’язково допоможе, щастя в дім поверне і всі диявольські підступи розвіє. У житті знову настане біла смуга. Але якщо не виконати цю обіцянку, то можна накликати в дім біди. 

Цей день в історії

  • 1906 — у Російській імперії почалася земельна реформа Столипіна.
  • 1882 — в Єлисаветграді з п’єсою “Наталка-Полтавка” дебютував український театр Марка Кропивницького.
  • 1907 — британський король Едуард VII отримав у подарунок найбільший діамант у світі.
  • 1918 — на руїнах Австро-Угорщини проголосили Австрійську Республіку.
  • 1918 — у Львові створили виконавчий орган ЗУНР (з 13 листопада 1918 року — Державний Секретаріат).
  • 1938 — у Хусті для організації оборони Карпатської України утворили напіввійськову організацію “Карпатська Січ”.
  • 1938 — у Третьому Рейху відбулися масові погроми євреїв “Кришталева ніч”.
  • 1947 — команда “Динамо” (Київ) перемогла “Харчовик” (Одеса) з рахунком 5:1 і здобула Кубок УРСР з футболу 1947 року.
  • 1961 — місто Сталіне дістало назву Донецьк.
  • 1962 — Президія Верховної Ради СРСР ухвалила постанову про перейменування міста Станіслав на Івано-Франківськ, а Станіславської області на Івано-Франківську область.
  • 1977 — Українська Гельсінська Група оприлюднила “Маніфест українського правозахисного руху”.
  • 1989 — Почалося руйнування Берлінської стіни.
  • 1995 — Македонія і Україна прийняті до Ради Європи.
  • 1997 — в Україні вперше відзначили День української писемності та мови.