8 листопада: яке сьогодні свято, прикмети і заборони

У цей день у світі відзначаються Міжнародний день піаніста, Всесвітній день без Wi-Fi, Всесвітній день усиновлення, Всесвітній день сиріт, Всесвітній день рентгенографії, Всесвітній день відповідального туризму, Міжнародний тиждень науки і світу, Міжнародний день радіології, День солідарності з інтерсекс-людьми, Всесвітній день містобудування або Всесвітній день урбанізму. Українці разом з іншими православними відзначатимуть важливе церковне свято - Дмитрів день.

Яке сьогодні свято

У другий понеділок листопада традиційно в світі відзначають День сиріт, який започаткував благодійний фонд The Stars Foundation. Це свято призване донести до людей інформацію про необхідність допомоги дітям, що залишилися без батьків внаслідок військових конфліктів, стихійних лих чи нещасних випадків.

Також мешканцями різних країн в цей день відзначається Всесвітній день без Wi-Fi. Людству пропонують на цілу добу відмовитися від використання безпровідного підключення до інтернету. Головною метою є підвищення обізнаності про те, які ризики для організму несе постійне використання глобальної мережі, а також допомогти більше спілкуватися без соціальних мереж та сайтів.

Щороку відзначають Міжнародний день радіології та День рентгенівських променів. Саме 8 листопада 1895 року професор фізики Вільгельм Рентген в німецькому місті Вюрцбурзі випадково відкрив промені, які здатні проходити крізь непрозорі тіла, просвічуючи їх. Вони отримали назву Х-промені.

Також святкується Всесвітній день урбанізму (містобудування). Його заснували в 1949 році, хоча першу пропозицію про створення такого свята вніс професор університету Буенос-Айреса, Карлос Марія делла Паолера, ще на початку 1940-х. Воно допомагає привернути увагу до розвитку інфраструктури міста та урбанізму.

День піаніста щороку відзначають 8 листопада. Незважаючи на відсутність офіційного статусу, це свято з кожним роком стає все популярнішим у музичному середовищі та впевнено виходить на міжнародний рівень.

Яке релігійне свято

8 листопада – церковне свято, записане в православному календарі, як день пам’яті Дмитра Солунського – християнського святого, великомученика. Дмитро Солунський, також відомий як Мироточець, – християнський святий-великомученик із грецького міста Солунь (Салоніки), який за віру був проколотий списами. 

8 листопада відоме як Дмитрієв день, українці відзначають його як день поминання померлих. Вважається, що сьогодні душі померлих рідних і близьких знаходяться на землі та приходять до себе на могилу у вигляді птахів. Вважається, що 7 листопада потрібно прибратися на кладовищі, а 8-го розсипати зерно. Наші предки у Дмитрієв день пекли млинці та поминали близьких. Також в цей день обід необхідно подавати ввечері, оскільки душі покійних родичів приходять після того, як стемніє. 

Іменини сьогодні святкують Дмитро, Афанасій, Марк, Василь, Антон.  

Прикмети

  • вранці іній – взимку буде дуже багато снігу
  • багато снігу – на Великдень він не розтане
  • холодно і йде сніг – весна пізно прийде
  • відлига – буде тепло і взимку, і навесні.

Що сьогодні не можна робити

  • В цей день не можна їсти перший млинець, адже він призначений покійним родичам.
  • Не можна в цей день брати кредити, давати і брати гроші в борг.
  • Не можна 8 листопада прати і прасувати білизну.

Цей день в історії

  • 1655 — московсько-козацьке військо після сплати викупу зняло облогу Львова.
  • 1793 — Лувр відкрився для публіки.
  • 1895 — Вільгельм Конрад Рентген винайшов X-промені під час дослідів з електрикою.
  • 1909 — відбулись установчі збори членів Київського товариства повітроплавання.
  • 1918 — у Пряшові закарпатські українці створили Руську Народну Раду.
  • 1923 — Гітлер здійснив невдалу спробу путчу в Мюнхені.
  • 1927 — закладено Дніпровську гідроелектростанцію потужністю 650 тис. кінських сил.
  • 1927 — у Харкові відкрилася перша державна республіканська художня виставка “10 років Жовтню”.
  • 1935 — у Чернігові відкрито Літературно-меморіальний музей М. М. Коцюбинського.