8 березня – свято весни і краси? Якщо для вас так, то чому варто переосмислити цю дату

Автор: Галина Ворона
15:59 05.03.2021

8 березня – це не комуністичне і не радянське свято. Воно виникло задовго до створення СРСР і вважалось не “святом весни і краси”, як звикли радянські люди, а днем боротьби за права жінок. Тож українцям варто переосмислити це свято і повернути йому початковий сенс.

8 березня – свято весни і краси? Якщо для вас так, то чому варто переосмислити цю дату

Про це йдеться у дописі на сайті Українського інституту національної пам’яті.

Фахівці нагадують, що традиція відзначати окрему дату, яка б акцентувала увагу на відсутності рівності між чоловіками та жінками, з’являється на початку XX століття у США з ініціативи тамтешніх феміністок та соціалісток. Повноцінно на міжнародному рівні цей день відзначається з 1977 року, відколи ООН прийняла відповідне рішення.

Дискусія, чи варто 8 березня залишати вихідним днем, не настільки важлива, як те, якими сенсами буде наповнена ця дата. Чи продовжуватиметься радянська і пострадянська традиція “свята весни й краси”? Чи це буде нагода поміркувати, які права здобули жінки у світі за ці понад 112 років, відколи у США вперше був проголошений Національний жіночий день”, – пояснюють фахівці УІНП.

Йдеться про фундаментальні речі – від прав на власність, працю та освіту до прав на вільний вибір життєвої траєкторії, сексуальних уподобань чи участі у виборчому процесі.

Вихолощення суті 8 березня в СРСР називають в УІНП цілком закономірним, адже в тоталітарній країні не йшлося про реальну і послідовну боротьбу за права людини.

Те, чи здатні ми сьогодні на рівні публічних обговорень якісно змінити фокус у підході до цього міжнародного дня, – також є індикатором руху нашої країни від радянського минулого до зрілого європейського суспільства”, – впевнені в УІНП.

Фахівці зауважують, що на рівні законодавства Україна як держава декларує рівні права чоловіків і жінок.

Ця рівність закріплена у Конституції та ще низці декларацій, законів тощо.

Тож 8 березня – добра нагода осмислити, в чому реальність відрізняється від декларацій, де справді є поступ, а в чому українські жінки досі змушені відстоювати свої права”, – підсумовують автори допису.

Читайте також:

Великий Київ у Google News

підписатися