Як відомо, читання не тільки збагачує словниковий запас і робить нас розумнішими (вдосконалення знань, умінь і практичних навичок), але й шліфує аналітичні здібності і вчить мислити, аналізувати, покращує пам’ять, дозволяє відірватися від реальності і таким чином відпочити від буденності.
«Спокій мами» Дар’я Городецька
Чому це варточит:
Ми ще не читали книг про материнство під час війни, написаних так глибоко й зворушливо. Разом із новонародженими двійнятами Дар’я Городецька провела «12 днів підземелля» у лікарняному підвалі та познайомилась там із надзвичайно сильними жінками, чиї історії вражають. Це історії про життя, народжене під час війни, про жінок, які змогли віднайти спокій під тривожні звуки сирен. Змогли заради дітей.
— «Спокій мами» буває різним, а все, що потрібно дітям, — це насамперед спокійна мама, — переконана авторка книги про материнство у війні, мама двійнят Дар’я Городецька. На 16-й день війни народились її двійнята — не у Києві, як планувалось, а у Вінниці.
— Я неодноразово поверталась спогадами в березень 2022 року. Згадувала пологовий, лікарню і жінок, яких я там зустріла. Захоплююсь кожною. Тож узялась за відповідальне і важливе — зберегти їхні історії — розповідає Дар’я. Вона записала і зберегла 15 есе про те, як мами від початку широкомасштабного вторгнення шукали відносне почуття спокою заради своїх дітей.
— Ці історії дуже різні, — підкреслює авторка. — Мар’яна і полон. 71-річна Валентина і діти, яких розкидало по всій планеті. Багатодітна Люба, що готова їхати з п’ятою дитиною на возі. Смілива Олена та свідоме рішення нести в собі життя. Під час війни в кожної сім’ї своя історія, а спокій стає чимось тимчасовим і крихким. Однак мами попри все намагаються його зберегти чи створити задля дітей, задля майбутнього. То як мами створюють спокій? Що їх морально тримає?
«Краще, ніж у фільмах» Лінн Пейнтер
Чому це варточит:
Можливо, ви вже встигли подивитись хітовий нетфліксівський серіал «Сварка»? Що ж, якщо цей сюжет змусив вас не відлипати від екрану — книгу зі схожим змістом «проковтнете» за лічені дні. Вона легкочитома, гуморна, відволікає від похмурих думок. І повертає омріяне відчуття безтурботності! Бодай на тридцять хвилин щодня.
«Такі приємні відчуття після прочитання! Іноді я сміялась вголос!» — відгукуються про книгу українські читачі. Регалії новинки сезону вражають: це бестселер №1 за версіями New York Times та USA Today. Сюжет книги — легкий і захопливий, розповідає про сусідів Ліз і Вес. Вони — мов ті Том і Джері, ворогують між собою, часом вже й не розбираючись, чому і за що. Головне «підначити» суперника та спостерігати за реакцією. Вес Беннет, здається, першим розпочав цю «гру», адже номер із підкладанням жаби в ляльковий будиночок Барбі — це бурлескна катастрофа, що запам’ятається дівчинці на все життя. А потім ще ті вибрики з відтинанням голови садовому гномові та урочисте викладання «гном’ячої макітри» в саморобній дівчачій бібліотеці… Ох!
Навіть коли Ліз і Вес подорослішали — бажання чинити «маленьку помсту» один одному нікуди не зникло. От тільки капості «подорослішали» — чого лише варте щоденне змагання за паркувальне місце! Але одна романтична подія змінює тактику Ліз щодо «пришелепкуватого» Веса — її сусід товаришує з хлопцем, у якого, вона, здається, втеліщилась по самі вуха. Але не просити ж його влаштувати романтичне побачення! Чи…. Якось та й попросити?
«Ізмарагд княгині Несвіцької» Олександр Ірванець
Чому це варточит:
Це книги, у прямому сенсі загартовані вогнем. Після російського ракетного удару по типографії «Фактор-друк» згоріли тисячі примірників «Ізмарагду…», але кілька палет з палітурного цеху, який був зруйнований російською ракетою, перенесли до іншого відсіку. Хто зна, може один із них потрапить саме до ваших рук.
Ви так багато чули, читали і дивились на тему «лав-сторі», але як на рахунок «няв-сторі»? Визнаний майстер слова Олександр Ірванець подарував світу книгу-намисто з історій, що розгортаються на волинському ландшафті та цупко тримаються за шлейф волинських легенд. Химерні поєднання сюжетів у текстах та карколомні пригоди героїв незворотно зачарують читача, який прочитав перші кілька сторінок.
Спойлер: повість, що дала назву книжці, зібрала живих і мертвих персонажів — тут вам і українці, й німці, і поляки, і французи, і росіяни… Додайте зомбаків і Тибурція з трьома потерчатами. І весь цей «інтернаціонал» поділений в боротьбі на стороні добра та зла. «А як же всі герої перетнулись?» — цілком логічне запитання. Якби не часова петля, — герої й антигерої ніколи й не перетнулися б. Але, виявляється, час вміє закручуватись у дивовижні спіралі. Доповнюють повість перипетії й чудернацькі придибенції «няв-сторі» про ВКЛ — волинських котів-легенд, а також короткі замальовки, створені у тому бурлескному тоні, який попри фантасмагоричність якнайкраще відбиває саме життя.
Бонус для поціновувачів крафтових віжуалів: у книзі матимете нагоду помилуватись 20-ма графічними ілюстраціями від Юрія Журавля.
«Краще не буває. Нейробіологія відчуттів, або Як повернути собі смак життя» Норман Фарб, Зіндел Сіґал
Чому це варточит:
Бо немає ні кінця, ні краю довготривалому стресу для українців, які проживають досвід війни. Кожен механізм, який навчає нас протистояти тривожності та гартує ментальну стійкість, варто пробувати в дії. Можливо, саме тут ви знайдете «свою» методику та не звертатиметесь до ще одного невропатолога з «дивними симптомами» втоми, прискореного серцебиття та запаморочення. Готові «прокачати» резильєнтність?
Серед нас є люди, для яких повсякденне життя втратило сенс. Можливо, вони ваші друзі. Чи родичі. Можливо, це ви самі. Коли ми боремося з проблемою чи шкідливою звичкою, то вважаємо, що потрібно бути стійкими, все витримати і докласти більше зусиль. Але коли ми так робимо, то мозок подвоює шаблони мислення, через які ми і застрягли. На щастя, наука про відчуття дає ключ до розв’язання цієї проблеми.
Книга авторства нейробіолога Нормана Фарба та клінічного психолога Зіндела Сіґала пояснює, що мозок має дві мережі: мережу швидкого розв’язання проблем (звички) та сенсорну мережу, яка відповідає за свіжі інсайти. Налаштовуючись на нові та повсякденні відчуття — від відчуття наших ніг на переповненій вулиці до звуку пташиного співу в парку — ми можемо залучати сенсорну мережу. Коли ми відчуваємо стрес або застрягли, варто зробити паузу, щоб помітити і відчути динамічний, живий світ навколо нас і підвищити нашу стійкість, добробут, здоров’я і творчість, де б ми не знаходилися цієї миті.
«Кістяні годинники» Девід Мітчелл
Чому це варточит:
По-перше, якісна фантастика завжди в ціні. Цей роман славнозвісного автора «Хмарного атласу» (пам’ятаєте неймовірну екранізацію?) неможливо випустити з рук. Він водночас всеосяжний і чітко впорядкований, напоєний життям і проникнутий усвідомленням його швидкоплинності та цінності. Це мандрівка в часі, культурах і жанрах.
Після бурхливої сварки з матір’ю Голлі Сайкс назавжди зачиняє двері батьківського дому і свого минулого життя. Але вона — не просто вперта підлітка-бунтарка. В дитинстві з Голлі траплялася «дивна фігня», як-от голоси Радіолюдей у голові. І хоча її начебто «вилікували», таємниця одного втраченого пам’яттю вікенду нагадуватиме про себе кожне десятиліття — від буремних 1980-х і до апокаліптичних 2040-х, — впливаючи на людей, яких вона так любить, і навіть тих, хто ще не народився. Амбіційний магістрант політології з Кембриджу; військовий репортер, відомий письменник — усі вони відіграють певні ролі не тільки в житті Голлі Сайкс, але й у химерній війні безсмертних за душі кістяних годинників.
«Запасний мозок» Тьяґо Форте
Чому це варточит:
Тільки вдумайтесь у статистику: офісний працівник 26% часу присвячує систематизації інформації, щороку витрачаючи 76 годин на пошук і впорядкування інформації. А що як вивільнити час та спрямувати його на творче хобі, родину, нові враження?
Так-так, усе це можливо. Автор книги пропонує потоваришувати з концепцією «запасного мозку». Інакше кажучи це систематизовані нотатки, цифровий архів ваших найцінніших спогадів, ідей і знань. Саме вони допомагають працювати, керувати бізнесом, планувати та водночас не тримати в голові кожну дрібницю. З книжки ви довідаєтеся про метод ЗОРЯ, систему ПАРА, урок від Річарда Фейнмана, 12 практичних кроків, щоб запустити «запасний мозок», покращите звички цифрової організації.
«Книга Love 3.0. Любов, що перемагає»
Збірка віршів від класиків і сучасних українських поетів
Чому це варточит:
Бо найкрасивіші вірші про кохання — українською мовою. Бо найбільше хочеться любити і відчувати любов у найтемніші часи.
Ця збірка поезій наче створена для інстаграмних фотосесій на тлі природи чи в улюбленій кав’ярні. Її хочеться взяти до рук і вдихнути запах типографської фарби. Але краса не тільки зовні! У книзі зібрані 57 віршів про кохання: це і шедеври від класиків, і «молода поетична кров» у літерах сучасних поетів. Кожен твір — оберемок світла, ніжного щему та спокусливих метафор, які хочеться запам’ятати. «Поезія протиотрути» — ще так говорять про «Книга Love 3.0. Любов, що перемагає». Читати ці вірші зараз — стояти горою та воювати за свою пам’ять, за своє право на любов та буття в цій країні.