6 підлітків наважились на самогубство у столиці: що штовхає дітей вкорочувати собі віку та як врятувати життя

Автор: Оксана Тупальська
14:51 17.10.2023

Шокуючими новинами у Києві є випадки суїциду серед підлітків. Вони вкорочували собі віку, знімаючи на відео, залишаючи повідомлення близьким, або не пояснюючи нікому нічого. Що ставало причиною загибелі та які кроки можна вчинити, щоб вберегти найцінніше – людське життя.

6 підлітків наважились на самогубство у столиці: що штовхає дітей вкорочувати собі віку та як врятувати життя

На тлі важких подій на фронті, коли бійці втрачають життя, боронячи кожного в тилу, під звуки ракетної загрози Києва, де кожне життя та здоров’я людини боронять одночасно військові, рятувальники, правоохоронці, медики та допоміжні служби, в інформаційний простір вриваються страшні новини. Йдеться про підлітків, які самостійно вирішили вкоротити собі віку.

  • В липні у лісосмузі Василькова, що на Київщині, неповнолітня скоїла самогубство. Причина вчинку молодої людини невідома.
  • 12 вересня 19-річного хлопця відшукали на одному із поверхів недобудови на провулку Лабараторному на Печерську. Він порізав собі руки, але перебував при свідомості. Шукати людину почали після того, як побачили виставлену у соцмережі світлину з порізаними руками. І встигли.
  • 9 жовтня, у Києві на на вулиці Оноре де Бальзака на Троєщині загинули двоє дівчат шкільного віку. Вони разом стрибнули з недобудови.
  • 2 жовтня у Києві скоїли самогубство зведені брат та сестра 18-ти і 17-ти років відповідно. Вони жили в прийомній сім’ї в місті Березань Київської області. Повідомлялося, що за деякий час до трагедії помічали, як вони вживали наркотики. Навіть виставляли ролики в соцмережі, де повідомляли про намір вчинити самогубство. Підлітки спеціально приїхали до Києва, а потім вкоротили собі віку.
  • Ввечері 16 жовтня  на Лісовому масиві випав уже дорослий – 32-річний чоловік. Спочатку повідомляли, що інцидент вкотре стався з неповнолітнім, проте згодом з’явилося уточнення, що йдеться про людину нешколярського віку. Перед тим як вчинити самогубство, чоловік закрив свою дружину у квартирі, піднявся кількома поверхами вище та вистрибнув з загального балкона.

Невирішені проблеми і втрати

Психотерапевт Надія Волченська каже, що дитина, яка має пригнічений настрій, негативний прогноз щодо свого майбутнього, почуває себе пригнічено та тривожно є у групі ризику вкоротити собі віку. Їй може видаватися, що це єдиний спосіб вирішення проблеми, яку переживає. А рішення про самогубство зазвичай приймається швидко та так же швидко штовхає до небезпезпечних дій.

Підштовхнути до самогубства підлітка може і травматична подія, з якою вона не може справитися – як втрата близької людини, нерозділені почуття, розрив стосунків.

Аби зменшити ризик вчинення дитиною суїциду дорослі мають створювати середовище, в якому дитина буде почувати себе прийнятою – знати, що будь-якої миті в разі складних обставин вона має куди прийти за підтримкою, де її готові слухати та приймати такою, якою є.

Страх перед дорослим життям

Через відсутність здорового діалогу з дорослим, фізіологічні зміни, які не розуміє підліток, відсутність розуміння, як жити далі, та навіть залякування дорослих про нещастя, які чекають дитину в майбутньому, також можуть бути факторами, що штовхають до суїциду.

Думки про те, що з цим новим, невідомим і часто лякаючим дорослим життям легше буде не зустрічатися зовсім – досить поширені серед підлітків. Вони так і можуть залишитися думками, або фантазіями про те, як в такому випадку будуть шкодувати і горювати близькі. Проте за несприятливих обставин вони можуть перерости в реальні дії. Про це розповіла психотерапевт  Роксолана Малий-Прасол з ГО ЦПД “Конфіденс”.

Психічні розлади

Похід до психіатра в Україні досі не сприймається як необхідний та доступний. Вважається, що до лікаря слід йти, коли прояви яскраві та агресивні – людина тижнями не їсть, б’є посуд та меблі та становить реальну загрозу іншим членам родини. В іншому випадку сигнали про можливу хворобу переважно ігнорують.

«Спроба суїциду — це не симптом розладу психіки і не захворювання. Це практичний результат захворювань, які були проігноровані. Якщо у дитини є психічні порушення, то жодні методи виховання вже не допоможуть», – каже лікар психіатр, клінічний психотерапевт Тіна Берадзе.

Лікар ділиться, що у її практиці батьки часто не звертаються за допомогою для своєї дитини, тому що бояться почути, що це вони в усьому винні, або що їм доведеться кардинально змінити підхід до життя і власні поведінкові стереотипи.

Додатково Тіна закликає допомагати дітям вибудувати здорові моделі поведінки, аби у майбутньому не впадали у залежності, рятуючись у важких подіях життя:

«Особливо важливо навчити підлітків справлятися зі стресом і важкими переживаннями. Інакше роль антистресу візьмуть на себе наркотики, алкоголь, агресія, онлайн ігри, особливо в сім’ях, де практикуються насильство».

Куди звернутися за допомогою у найважчі моменти рекомендує МВС:

  • Лінія запобігання самогубствам Lifeline Ukraine: 7333 (цілодобово)
  • Гаряча лінія психологічної асоціації: 0 800 100 102 (щодня з 10:00 до 20:00)
  • Гаряча лінія емоційної підтримки Міжнародної організації з міграції: 0 800 211 444 (щодня з 10:00 до 20:00)
  • Гаряча лінія Українського ветеранського фонду з кризової підтримки: 0 800 332 029 (цілодобово)
  • Екстрений номер виклику поліції: 102
  • Єдиний номер екстреної допомоги: 112 (для м. Києва та Київської області)

Нагадаємо, кияни, що мають собак у гарній фізичній формі, здібних до перебування з великою кількістю людей та які легко піддаються тренуванням, мають змогу почати фахово служити людям, які постраждали в умовах воєнного часу. Спеціально підготовлені пси допомагають долати травми війни та особливо служать дітям, які опинилися в складних обставинах. 

Великий Київ у Google News

підписатися