6 чинників розвитку іпотеки та програми єОселя у 2025 році – банкір

У 2025 році розвиток іпотеки і програми “єОселя” зокрема залежатиме від низки важливих чинників каже Олена Дмітрієва, перша заступниця голови правління ГЛОБУС БАНКУ.

Чинники розвитку програми “єОселя”:

  1. Економічні фактори. Йдеться про темпи зростання ВВП, досягнення балансу державного бюджету завдяки міжнародній фінансовій допомозі, стратегію НБУ щодо облікової ставки, як основного запобіжника знецінення гривні, ситуацію на валютному ринку, рівень купівельної спроможності громадян тощо.
  2. Фінансування програми “єОселя”. На погляд банкірки, важливим стало ухвалене напередодні 2025 року рішення про докапіталізацію “Укрфінжитла” через випуск облігацій внутрішньої державної позики на суму 20 млрд грн. На її переконання, з огляду на динаміку 2024 року, цих коштів може вистачити на активний розвиток державної іпотеки у 2025 році з можливістю видавати кредити на суму до 1 млрд грн щомісяця.
  3. Подальше вдосконалення (лібералізація) умов програми, залежно від запитів громадян.
  4. Динаміка будівництва житла. Поступова переорієнтація “єОселі” на первинний ринок передбачає, що державна іпотека дасть змогу девелоперам поступово нарощувати темпи будівництва завдяки збільшенню продажів на стадії зведення.
  5. Воєнні чинники: від долання наслідків ворожих ракетних та БПЛА-атак до ситуації на фронті.
  6. Геополітичні чинники: обсяги фінансової та воєнно-технічної допомоги Україні, а також гіпотетична можливість завершення “гарячої” фази війни.

У 2024 році частка виданих кредитів в новобудовах, що зводяться, зросла у 8 разів: з 3% у січні до 24% у грудні. Також зросла частка готових квартир в кредит від девелоперів: з 21% у січні до 37% в грудні, каже експертка.

Ще торік ми прогнозували суттєве зростання кількості іпотечних угод на первинному ринку. І наші прогнози повністю справдилися. На кінець грудня 2024 року частка первинного ринку в структурі виданих державних іпотечних кредитів за програмою “єОселя” склала 24%.

Попри непрості економічні обставини, такі, як, наприклад, прискорення інфляції, у 2024 році кількість виданих іпотек склала понад 8,5 тис. на загальну суму понад 14,6 млрд грн, що є найкращим показником за за 2 роки і 3 місяці дії державної пільгової іпотеки

 На думку Олени Дмітрієвої, впродовж 2025 року державна програма “єОселя” залишатиметься головним механізмом розвитку іпотеки. За її словами, частка кредитів на придбання житла за комерційними іпотечними програмами збільшиться з 3% у 2024 році до 10% у 2025 році, в тому числі завдяки спільним іпотечним програмам банків і девелоперів. 

Не виключено, що збільшення долі комерційної іпотеки відбуватиметься й на вторинному ринку, активізацію якого ми відчули вже у листопаді-грудні 2024 року після зміни умов державної програми.

Активного розвитку мають набути “Ветеранські” іпотечні програми, за зниженими на 1-2 в.п. ставками

Основні характеристики іпотеки за комерційними програмами станом на початок 2025 року

  • Середня вартість квартири на первинному ринку, придбаної за програмами комбанків, становить від 2,3 млн грн до 2,8 млн грн; 
  • Найбільш поширена сума першого внеску – від 30% від вартості житла. 
  • Найбільший попит фіксується на 1-2-кімнатні квартири площею від 45 м2 до 70 м2.
  • Позичальники надають перевагу житлу у стадії готовності від 50% і вище.
  • Понад 70% всіх кредитних угод припадає на житло комфорт-класу.
  • 75% угод укладається терміном на 20 років, 25% — терміном до 10 років.
  • Переважна більшість іпотечних угод (від 80% до 85%) припадає на Київ, Київська обл., Львів, Івано-Франківськ, Закарпатська обл. та ін.

У надважких воєнних умовах іпотека в Україні тримається саме на “плечах” “єОселі”.

Водночас комбанки у 2025 році цілеспрямовано шукатимуть ефективні шляхи для розвитку власних іпотечних програм за найбільш прийнятними відсотковими ставками.

Звісно банківський сектор плекає надії на сприятливі економічні та воєнні умови, від яких взагалі залежатиме майбутнє України