Історія Алли Горської болісно перегукується із сьогоденням: за життя — заборони й знищення робіт, виключення зі Спілки художників, переслідування з боку КДБ, а згодом і жорстоке вбивство.
28 листопада 1970 року вона вийшла зі свого будинку і поїхала до свекра, який жив у Василькові. Додому вона так і не повернулася.
Тоді її чоловік Віктор Зарецький також поїхав до Василькова, але оселя батька була замкненою.
2 грудня правоохоронці зайшли в будинок, у погребі якого знайшли тіло Алли Горської. Як йдеться у висновку, Горську вбили “тупим предметом з обмеженою ударною площею”.
За версією КДБ вбивство скоїв свекор Горської, який мав особисту неприязнь до невістки. Проте вже наступного дня його самого знайшли мертвим поблизу залізничної станції “Фастів-2”. Існує версія, що художницю вбив КДБ, який мстився їй за оприлюднення фактів про масові вбивства киян у Биківнянському лісі.
7 грудня 1970 року Аллу Горську поховали на Берковецькому кладовищі. Щоб уникнути масових заходів, гуртування представників української інтелігенції та ще більшого розголосу в пресі, КДБ не дозволив поховати її на Байковому кладовищі.
Похорон художниці перетворився на мітинг протесту проти комуністичного режиму в УРСР та проти злочинів, що чинили за наказами влади. Попрощатися з видатною мисткинею та просто доброю подругою прийшли найближчі друзі.
Василь Стус ніс фото Алли та прочитав вірш «Сьогодні – ти. А завтра – я», слова якого стали пророчими.
Також виступили Іван Гель, Євген Сверстюк, Олесь Сергієнко, які згодом відчули адміністративний тиск (догани, звільнення з роботи).
23 січня 1971 року прокуратура Київської області закрила справу про вбивство Алли Горської, бо підозрюваний помер.
Навесні цього року в Українському домі проходила неймовірна виставка “Алла Горська. Боривітер“. Тут були представлені різні факти з життя, а також робити художниці. Багато хто тоді вперше дізнався про мозаїку “Боривітер” 1967 року, що недавно була зруйнована в Маріуполі. Це панно символізувало творчий пошук художників-шістдесятників, їхню любов до життя і прагнення до свободи.
У Києві зберігся лише один монументальний твір Горської, виконаний разом з іншими художниками. Це абстрактне панно “Вітер”, створене за мотивами народного мистецтва, знаходиться на фасаді колишнього ресторану Вітряк. Кілька десятиліть тому цей заклад височів серед пустиря, проте зараз майже загубився серед багатоповерхівок…
Читайте також: У Києві просять захистити єдину вцілілу мозаїку Алли Горської