5 вересня – День благодійності та підприємця. Народні прикмети, звичаї та заборони цього дня

09:59 05.09.2021

5 вересня міжнародне товариство відзначає День благодійності. В Україні сьогодні “професійний” День підприємця. У народі цей день називали Лупа-брусничник. Православні християни 5 вересня вшановують пам’ять Божої матері. З іменинами сьогодні можна привітати Єлизавету, Єфрема, Івана, Миколу, Павла, Федора.

5 вересня – День благодійності та підприємця. Народні прикмети, звичаї та заборони цього дня

День благодійності

Міжнародний день благодійності був затверджений 17 грудня 2012-го року на 58-му пленарному засіданні Генеральної Асамблеї ООН, що відображено у відповідній резолюції № 67/105.

Ініціатором започаткування цього свята виступив уряд Угорщини, а дата проведення приурочена до річниці смерті матері Терези (1910-1997).

Відома місіонерка і католицька черниця протягом півстоліття служила бідним, хворим і сиротам, опікувалась благодійною діяльністю спочатку в Індії, а потім і в інших країнах. За свою шляхетну працю мати Тереза отримала визнання в світі, а в 1979 році стала лауреатом Нобелівської премії миру “за діяльність на допомогу стражденній людині”.

День підприємця

В Україні День підприємця відзначають у першу неділю вересня, цьогоріч це 5-те число, неділя.

Ця дата встановлена указом президента № 1110/98 від 05.10.1998, щоб відзначити важливу роль, яку відіграє цей сектор економіки у формуванні нового економічного ладу, розвитку демократії та громадянського суспільства.

Лупа-брусничник

За церковним календарем відзначають пам’ять святого Лупа Солунського. У народі день святого Лупа отримав назву Брусничник. До цього часу в лісах і на болотах достигала брусниця, тому всі, хто не був зайнятий серйозною роботою, йшли за ягодами. Потім пекли пироги з брусницею, готували варення і пастилу, варили компоти. Великою популярністю користувалася квашена брусниця. Також цю ягоду поважали за цілющі властивості. Сік із ягід застосовували при застуді і туберкульозі.

За зрілістю брусниці судили також про стиглість вівса. Якщо ягоди налилися соком і зачервоніли, то зі жнивами потрібно було поспішати. Поспішали прибрати і льон. Селянки розрізняли три стадії розвитку цієї рослини: два тижні цвіте, чотири достигає, на сьоме насіння летить. “На Лупа льон лупиться”, – говорили люди.

5 вересня — день прощання з Божою матір’ю.

Православна Церква відзначає три події: передсмертний сон Богородиці, її воскресіння і подальше піднесення.

Успіння Пресвятої Богородиці відзначають 28 серпня. У цей день згадують про кончину Божої матері. 5 вересня відзначають віддання Успіння Пресвятої Богородиці — це останній день із низки свят.

Історія свята пов’язана з давніми подіями, коли трирічну Марію привели до Єрусалимського храму. На сходах Марію зустрів батько Іоанна Предтечі та повів її сходами до найсвященнішого місця в храмі. Ці самі сходи стали символом її шляху до покликання.

У віддання свята Успіння Пресвятої Богородиці у церкві проводяться урочисті богослужіння, люди накривають пишні столи та пригощаються смаколиками.

Що не можна робити сьогодні

  • влаштовувати гучні вечірки
  • працювати та виконувати важку роботу
  • Не можна прибирати у домівках
  • шити та прати білизну
  • вкладати церковний шлюб.

Народні прикмети на 5 вересня

  • Ясна погода на свято — вся осінь буде сонячною та сухою
  • Тихий вітер — осінь буде теплою
  • Журавлі відлітають — до скорих заморозків

Великий Київ у Google News

підписатися