5 січня в історії: події, традиції, прикмети

Автор: Тетяна Сененко
09:48 05.01

5 січня у  США – День птахів. У Білорусі – День працівників соціального захисту, у Китаї – Фестиваль льоду та снігу, в Іспанії – Кавалькада царів-волхвів, в Індії – День народження гуру Гобінда Сінха, у Японії – День полуниці.

5 січня в історії: події, традиції, прикмети

У Чорногорії, Сербії та Боснії Різдво святкують не один день, а аж три. Тому 5 січня тут проходить народне релігійне свято Туціндан. Саме від цього дня розпочинається святкування одного з найбільш важливих релігійних свят – Світлого Різдва Христового. Хоч Туціндан вважається православним святом, воно зберегло певні елементи язичництва.

5 січня святкується Міжнародний розвантажувальний день. Свято з’явилося зовсім недавно і частіше його святкують прибічники здорового харчування. Дату обрали невипадково. Адже це перші дні після Нового року, а його в багатьох країнах світу святкують з особливим розмахом і щедрим святковим столом. Необачність в їжі та вживання алкогольних напоїв призводять до негативних наслідків для людського здоров’я.Щоб не набрати вагу і не мати проблем зі шлунково-кишковим трактом, 5 січня рекомендовано перейти на легкі страви (без великої кількості вуглеводів та жирів).

Також прибічники святкування Міжнародного розвантажувального дня радять відмовитися хоча б на цей один день від алкоголю і газованих напоїв. Краще додати до свого раціону трав’яні чаї, очищену воду без газу, домашні несолодкі компоти.Завдяки таким простим порадам ви зможете привести всі обмінні процеси організму в норму та перейти до звичного режиму харчування.

Пам’ятні дати

1585 – засновано Ставропігійське братство у Львові.

1754 – у Петербурзі видано царський указ про скасування в Гетьманщині внутрішніх митних зборів, які поповнювали гетьманський скарб.

1769 – Джеймс Ватт одержує патент на свою парову машину.

1870 – почався страйк львівських друкарів, перший робітничий страйк в Західній Україні.

1875 – відкрито будівлю національного оперного театру “Гранд-опера” в Парижі.

1895 – відкриті рентгенівські промені.

1911 – князівство Монако стало конституційною монархією.

1918 – УНР випустила в обіг перші українські банкноти з написами українською, польською мовами та мовою їдиш.

1918 – більшовики скликали й розігнали на першому ж засіданні Всеросійські установчі збори.

1919 – у Мюнхені заснована Німецька робітнича партія, перетворена через рік в Націонал-соціалістичну німецьку робітничу партію.

1933 – у Сан-Франциско почалося будівництво одного з найвідоміших у світі мостів Золоті ворота. Завершено будівництво було в 1937 році.

1935 – арештовано Бориса Антоненко-Давидовича.

1939 – Державне расове Бюро Німеччини визнали караїмів неєвреями ані по віросповіданню, ані по расі.

1956 – до берегів Антарктиди доставлена перша радянська Комплексна антарктична експедиція.

1968 – прихід до влади в Чехословаччині Олександра Дубчека, який поклав початок “Празькій весні”.

1970 – Луганськ перейменований у Ворошиловград.

1972 – початок робіт зі створення в США багаторазового транспортного космічного корабля.

1977 – заарештовані лідери Української Гельсінкської Спілки Микола Руденко та Олекса Тихий.

1997 – Росія оголошує про виведення військ з території Чечні, що стало формальною ознакою закінчення дворічної невдалої російсько-чеченської війни.

2001 – Генеральна прокуратура України порушила кримінальну справу проти віцепрем’єра Юлії Тимошенко за звинуваченнями у контрабанді та підробці документів.

2006 – “Intel” представив перший процесор лінійки “Core”.

2011 – кількість інтернет-користувачів у світі сягнула 2 мільярдів.

Православна церква згадує святого Феодула та святого Ніфонта Кіпрського.

Федул жив у Фессалоніках у 3 столітті, коли імператори Діоклетіан і Максиміліан влаштовували жорстокі переслідування християн. Феодул був читцем у церкві. Гонителі запропонували йому відмовитись від віри – або негайно померти. “Я вибираю життя, але життя вічне”, – сказав Феодул. Після цих слів його кинули у море з каменем на шиї.

Ніфонта Кіпрського вважають захисником від нечистої сили. Вірили, що у цей день можна вигнати злих духів із людей, свійських птахів і тварин.

Прикмети 5 січня

  • сильний вітер і сніг сьогодні – до холодів у липні;
  • кури в курнику неспокійні – до хуртовини;
  • кішки шукають тепле місце – незабаром чекати холодів;
  • кінь хропе – буде снігова буря.

Що сьогодні не можна робити

Згідно з народними повір’ями, в цей краще не користуватися гострими предметами – є ризик порізатися або вколотися. Жінкам заборонено підшивати одяг, інакше можна вкоротити собі життя.

Іменини: Іван, Феоктист, Ніфонт, Павло та Василь.

Великий Київ у Google News

підписатися
більше новин