Яке сьогодні свято
День працівників статистики України. Професійне свято, встановлене Указом президента від 2002 року, прийнято відзначати щорічно 5 грудня. Подія пов’язана з першим Всеукраїнським переписом населення 2001 року — найбільш масштабної статистичної роботи. Крім того, органи статистики збирають та обробляють важливу інформацію щодо масових економічних, соціальних, демографічних, екологічних явищ і процесів держави та її регіонів.
Міжнародний день волонтерів. Святкування щорічно відбувається 5 грудня, було запропоновано Генеральною Асамблеєю ООН в 1985 році. Це свято організовується для пропаганди соціально-економічного розвитку. Сьогодні людей, які мають право відзначати це свято, зазвичай називають волонтерами. Весь вільний час вони присвячують суспільним справам, беручи участь у всіляких акціях, програмах соціальної взаємодопомоги, культурного просвітництва тощо. Досить часто волонтери ризикують своїм життям, беручи участь у ліквідації наслідків глобальних катастроф та природних катаклізмів чи інших надзвичайних ситуацій. В Україні активна волонтерська діяльність розпочалась у 2014 році під час Революції Гідності.
Всесвітній день ґрунтів має нагадати світовій спільноті про важливість ґрунтових ресурсів та ту роль, яку вони відіграють у збереженні екосистем та забезпеченні зростання добробуту людини. Історія виникнення цього дня бере свій початок у 2002 році, коли Міжнародним союзом ґрунтових наук було схвалено відповідну резолюцію. Вчені тоді звернули увагу на необхідність усвідомлення важливості ґрунтових ресурсів планети на міжнародному рівні.
День ніндзя. Нещодавно серед незвичайних свят, що мають національну передісторію, але набули популярності в різних країнах, з’явився новий, іменований Днем ніндзя. Він був приурочений, за однією з версій, до виходу в прокат 2003 року художнього фільму “Останній самурай”.
Яке сьогодні релігійне свято
Православна церква 5 грудня вшановує пам’ять мученика Прокопія Кесарійського (Палестинського). Він зцілював людей, які були одержимі духом біснування. Святий також володів даром чудотворення і міг вилікувати тяжкохворих людей. Інші назви свята: “Прокопій”, “Прокопій зимовий”, “Філімон”, “Віхостав”.
Іменини сьогодні відзначають Архип, Олексій, Опанас, Валерія, Василь, Володимир, Герасим, Іван, Ілля, Максим, Михайло, Петро, Павло, Тадей, Федір.
Прикмети
- Якщо в Прокоп’єв день тепло, то зима буде довгою і сніжною.
- Якщо ворони вранці сидять на верхівках дерев і каркають – бути метелиці й морозу.
- Якщо мовчать кімнатні птахи – перед метелицею.
Що сьогодні не можна робити
- Не можна в цей день лаятися, краще вам стримати свої емоції і бути розсудливими.
- Щоби не віддати свого щастя, 5 грудня нічого не позичають і не віддають просто так.
- Постарайтеся не вирушати у далеку дорогу і залишитися вдома.
Цей день в історії
- 1456 – землетрусом був зруйнований Неаполь. Загинули 35 тисяч людей.
- 1484 – Папа Римський Інокентій VIII видав буллу, що поклала початок полюванню на відьом, що захлеснула Європу в XVI-XVII століттях.
- 1492 – Христофор Колумб досяг острова Гаїті.
- 1879 – у США запатентували першу автоматичну телефонну станцію (АТС).
- 1904 – під час російсько-японської війни японці розгромили російський імператорський флот у Порт-Артурі.
- 1908 – у Пітсбурзі проведений перший матч з американського футболу.
- 1917 – відкриття Української академії мистецтв.
- 1918 – Проголошено Руську Народну Республіку Лемків.
- 1918 – підписано Договір про дружбу та співпрацю між Українською Державою та Грузинською Демократичною Республікою.
- 1918 – почалися бої за Хирів між військами УГА та польськими частинами.
- 1919 – під тиском ворожих армій головний отаман військ Української Народної Республіки Симон Петлюра виїхав з України в Польщу.
- 1925 – прем’єра фільму Ейзенштейна “Броненосець Потьомкін”.
- 1929 – у США створили першу у світі організацію нудистів.
- 1933 – у США скасували “сухий закон”, введений у 1919 році.
- 1944 – у Німеччині оголошений призов в армію жінок, старших 18 років.
- 1949 – Єрусалим проголосили столицею Ізраїлю.
- 1971 – у Буенос-Айресі (Аргентина) відкрили пам’ятник Тарасові Шевченку.
- 1989 – у Києві відбувся перший фестиваль “Музичні прем’єри сезону”. З того часу вони проводяться щороку.
- 1991 – незалежність України визнали Аргентина, Болгарія, Болівія, Росія і Хорватія.
- 1994 – в обмін на відмову України від ядерної зброї у Будапешті підписали меморандум про надання Україні гарантій безпеки з боку ядерних держав – США, Великої Британії та Росії.
- 2001 – розпочався перший Всеукраїнський перепис населення.
- 2017 – Міжнародний Олімпійський комітет відсторонив від участі в Олімпійських іграх 2018 року збірну Росії за зловживання допінгом.