35 років присвятила Києву, а про неї “забули”. Вулицю у Києві пропонують назвати на честь мисткині зі світовим іменем

Автор: Галина Ворона
18:53 19.09.2021

Визначна авангардна мисткиня світу Олександра Екстер прожила в Києві більше 35 років та залишила неабиякий творчий спадок. Попри це в столиці немає не тільки музею, а навіть вулиці її імені. Напередодні 140-річчя мисткині саме час об’єднати зусилля і назвати вулицю її іменем.

35 років присвятила Києву, а про неї “забули”. Вулицю у Києві пропонують назвати на честь мисткині зі світовим іменем

Про це йдеться в петиції на сайті Київради № 10722 “Присвоєння одній із вулиць Києва імені Олександри Екстер.

За словами авторки звернення Лідії Лихач, у Києві Олександра закінчила гімназію св. Ольги, вчилася в Київському художньому училищі, одружилася з Миколою Екстером і жила з чоловіком та його батьками на вулиці Гімназійна, 1 (тепер Леонтовича), відкривши Майстерню живопису, в якій навчалися й спілкувалися між собою Вадим Меллер, Анатолій Петрицький, Олександр Тишлер, Олександр Хвостенко-Хвостов, Ісаак Рабинович, Климент Редько та ін.

Лідія Лихач нагадує, що Олександра Екстер та її студія мали потужний вплив на творче життя міста. Анна Ахматова писала, що з її студії вийшли всі ліві художники Києва, а дослідники стверджують що авангардна лінія української сценографії бере початок у театрі Олександри Екстер.

В Києві Екстер співпрацювала з балетною “Школою руху” Броніслави Ніжинської. У теперішньому Національному художньому музеї вона працювала як співкураторка й експозиційна дизайнерка виставки народного мистецтва 1906 року.

А скільки Олександра зробила для дослідження і поєднання народного мистецтва із авангардом, народних майстринь і модерністів – співпрацюючи з селянськими майстернями Давидової в Вербівці та Семиградової-Прибильської в Скопцях”, – йдеться в петиції.

Як сценограф Олександра Екстер створила сотні вистав і саме вони, разом з її творами, принесли їй світове визнання. Переїхавши 1924-го року до Франції вона також займалася модою, створювала тканини й інтер’єри.

Багато подорожувала, довгий час жила в Парижі й Москві, в Римі й Петербурзі. Проте завжди поверталася до Києва: тут були її дім, її майстерня, її знаменита студія. І коли їй доведеться розлучитися з Києвом назавжди, свій паризький будинок вона облаштує точнісінько так, як київський. У ньому буде багато яскравих українських килимів, вишивок, української кераміки, українських ікон”, – цитує авторка петиції слова багаторічного дослідника Екстер киянина Георгія Коваленка.

Натомість, зауважує вона, в Києві немає не тільки музею Олександри Екстер, а навіть вулиці її імені.

Тобто, ми дуже пишаємося київським періодом творчості Екстер, її школою сценічного авангарду, її важливими слідами в цьому вічному місті, але просто “забули” віддячити їй, залишити пам’ять про неї в назві вулиці, меморіальній дошці чи пам’ятнику. І це саме час – напередодні її 140-річчя – об’єднати зусилля і назвати вулицю іменем Екстер”, – пише киянка.

Читайте також: Перейменування проспекту Науки на честь Іллі Киви не буде, бо він ще живий

Нагадаємо, вулицю Смоленську на Шулявці пропонують перейменувати на честь героя АТО.

Великий Київ у Google News

підписатися