У цей день, 1906 року в Житомирі народився видатний учений, засновник космонавтики Сергій Корольов, 1927 року в СРСР вперше у світі було отримано промисловий синтетичний каучук, а в Токіо 1927 року відкрито першу лінію японського метро.
День соди
Щороку 30 грудня весь світ відзначає неформальне свято – День соди. Гідрокарбонат натрію – одна з найбільш популярних хімічних речовин в історії людства. Її широко використовують у багатьох сферах діяльності: кулінарії, прибиранні, як засіб особистої гігієни, для видалення фарби, корозії та боротьби зі шкідниками, як харчову добавку для худоби.
Невідомо, як виникла ідея святкування події, та важлива роль соди є приводом присвятити один день в році історії її відкриття.
Ще у Стародавньому Єгипті використовувались природні відкладення карбонату натрію як мило та очисний засіб. У XVIII столітті його широко використовували для запобігання псування свіжоспійманої риби.
Промисловим способом сода вперше була отримана у 1790 році завдяки винаходу французького хіміка Ніколя Леблана. Через 70 років бельгійський промисловець Ернест Сольве винайшов спосіб отримання бікарбонату натрію як побічного продукту у процесі виробництва газу. Його винахід виявився набагато ефективнішим, що призвело до розширення масштабів виробництва соди по всьому світу.
Фестиваль величезних змін в останню хвилину
У календарі неординарних свят передостанній день року ознаменувався проведенням Фестивалю величезних змін в останню хвилину.
Походження свята невідоме. Ймовірніше, до ідеї дивної події підштовхнула американська кінострічка «Величезні зміни в останню хвилину», яка у 1985 році була представлена глядачам.
Мета заходу – спонукати людину планувати ті завдання, які під силу буде їй виконувати. Також важливо, щоб була зацікавленість у їх завершенні, а не нав’язані кимось ідеали. А якщо чітка ціль поставлена, то приступати до дій необхідно одразу ж, не чекаючи останньої хвилини.
Пам’ятні дати
1616 – Вийшов з друку “Часослов” – перша друкована книга в Києві.
1699 – указ Петра I про перенесення святкування Нового року в Росії з 1 вересня на 1 січня (20 грудня за ст. ст.).
1853 – США купили в Мексики південну частину майбутніх штатів Аризона та Нью-Мексико.
1905 – Француз Віктор Емері на автомобілі “Darracq” з бензиновим двигуном встановив новий світовий рекорд – поблизу Арле-Салон він розвинув швидкість 109.589 миль/год (177.5 км/год).
1927 – В Токіо між районами Уено і Асакуса почав діяти перший в Азії метрополітен.
1947 – під тиском комуністів останній король Румунії Міхай I зрікся престолу.
1964 – Утворено ЮНКТАД (Конференція ООН з торгівлі та розвитку).
1965 – Фердинанд Маркос став президентом Філіппін.
1978 – в Києві стала до ладу перша в Радянському Союзі лінія швидкісного трамваю побудована за ініціативою Володимира Веклича та Василя Дяконова.
1981 – Президент США Рональд Рейган звинуватив СРСР у причетності до політичної кризи в Польщі і оголосив про введення економічних санкцій проти Радянського Союзу – припинення переговорів про продаж зерна і ембарго на постачання обладнання для Транссибірського газопроводу.
1992 – у Сімферополі почала виходити україномовна громадсько-політична та літературна газета “Кримська світлиця”
1993 – Ізраїль i Ватикан встановили дипломатичні відносини.
1999 – Верховний Суд України визнав статті кримінального кодексу, що передбачали смертну кару, неконституційними.
2006 – У Багдаді страчено через повішення Президента Іраку (1979 – 2003) Саддама Хусейна.
Православна церква шанує пам’ять Данила – біблійного пророка та нащадка знатного юдейського роду. Підлітком, разом із одноплемінниками, серед яких були Ананій, Азарій та Мисаїл, він потрапив у вавилонський полон. У Вавілоні здобув халдейську освіту, після чого його закликали служити при дворі. Данило володів даром трактувати сни, через це і прославився.
Народні прикмети та традиції
Наші предки зазвичай влаштовували 30 грудня різноманітні ворожіння. У давнину в день Данила дівчата ворожили на судженого. Святий Данило був прозорливим пророком і жінки намагалися хоч трохи отримати його прозорливості, розшифровуючи різноманітні знаки і послання. Існувало спеціальне ворожіння, яке влаштовувалось у цей день.
Бралися три лаврових листки і на кожному писалися імена трьох святих пророків: Мисаїла, Азарія і Ананія. Потім ці три листка клали під подушку.
Що не можна робити:
У цей день не можна цілувати спляче немовлятко, адже дитина може серйозно захворіти.
Не можна лаятися і пліткувати.
Не можна вживати жирну та калорійну їжу;
Не можна піддаватись шкідливим звичкам;
Не можна відмовляти у проханні про допомогу;
Не можна лаятись, кричати та ображати когось;
Не можна зациклюватись на негативних думках.