30 грудня в історії: традиції, заборони, прикмети

Автор: Тетяна Сененко
09:46 30.12.2021

30 грудня відзначають День загортання подарунків, День Мадагаскару, День сімейного свята в США, День країни, якої немає, Свято незвичайних змін в останню хвилину, День незалежності Словаччини.

30 грудня в історії: традиції, заборони, прикмети

У цей день, 1906 року в Житомирі народився видатний учений, засновник космонавтики Сергій Корольов, 1927 року в СРСР вперше у світі було отримано промисловий синтетичний каучук, а в Токіо 1927 року відкрито першу лінію японського метро.

День соди

Щороку 30 грудня весь світ відзначає неформальне свято – День соди. Гідрокарбонат натрію – одна з найбільш популярних хімічних речовин в історії людства. Її широко використовують у багатьох сферах діяльності: кулінарії, прибиранні, як засіб особистої гігієни, для видалення фарби, корозії та боротьби зі шкідниками, як харчову добавку для худоби.

Невідомо, як виникла ідея святкування події, та важлива роль соди є приводом присвятити один день в році історії її відкриття.

Ще у Стародавньому Єгипті використовувались природні відкладення карбонату натрію як мило та очисний засіб. У XVIII столітті його широко використовували для запобігання псування свіжоспійманої риби.

Промисловим способом сода вперше була отримана у 1790 році завдяки винаходу французького хіміка Ніколя Леблана. Через 70 років бельгійський промисловець Ернест Сольве винайшов спосіб отримання бікарбонату натрію як побічного продукту у процесі виробництва газу. Його винахід виявився набагато ефективнішим, що призвело до розширення масштабів виробництва соди по всьому світу.

Фестиваль величезних змін в останню хвилину

У календарі неординарних свят передостанній день року ознаменувався проведенням Фестивалю величезних змін в останню хвилину.

Походження свята невідоме. Ймовірніше, до ідеї дивної події підштовхнула американська кінострічка «Величезні зміни в останню хвилину», яка у 1985 році була представлена глядачам.

Мета заходу – спонукати людину планувати ті завдання, які під силу буде їй виконувати. Також важливо, щоб була зацікавленість у їх завершенні, а не нав’язані кимось ідеали. А якщо чітка ціль поставлена, то приступати до дій необхідно одразу ж, не чекаючи останньої хвилини. 

 

Пам’ятні дати

1616 – Вийшов з друку “Часослов” – перша друкована книга в Києві.

1699 – указ Петра I про перенесення святкування Нового року в Росії з 1 вересня на 1 січня (20 грудня за ст. ст.).

1853 – США купили в Мексики південну частину майбутніх штатів Аризона та Нью-Мексико.

1905 – Француз Віктор Емері на автомобілі “Darracq” з бензиновим двигуном встановив новий світовий рекорд – поблизу Арле-Салон він розвинув швидкість 109.589 миль/год (177.5 км/год).

1927 – В Токіо між районами Уено і Асакуса почав діяти перший в Азії метрополітен.

1947 – під тиском комуністів останній король Румунії Міхай I зрікся престолу.

1964 – Утворено ЮНКТАД (Конференція ООН з торгівлі та розвитку).

1965 – Фердинанд Маркос став президентом Філіппін.

1978 – в Києві стала до ладу перша в Радянському Союзі лінія швидкісного трамваю побудована за ініціативою Володимира Веклича та Василя Дяконова.

1981 – Президент США Рональд Рейган звинуватив СРСР у причетності до політичної кризи в Польщі і оголосив про введення економічних санкцій проти Радянського Союзу – припинення переговорів про продаж зерна і ембарго на постачання обладнання для Транссибірського газопроводу.

1992 – у Сімферополі почала виходити україномовна громадсько-політична та літературна газета “Кримська світлиця”

1993 – Ізраїль i Ватикан встановили дипломатичні відносини.

1999 – Верховний Суд України визнав статті кримінального кодексу, що передбачали смертну кару, неконституційними.

2006 – У Багдаді страчено через повішення Президента Іраку (1979 – 2003) Саддама Хусейна.

Православна церква шанує пам’ять Данила – біблійного пророка та нащадка знатного юдейського роду. Підлітком, разом із одноплемінниками, серед яких були Ананій, Азарій та Мисаїл, він потрапив у вавилонський полон. У Вавілоні здобув халдейську освіту, після чого його закликали служити при дворі. Данило володів даром трактувати сни, через це і прославився.

Народні прикмети та традиції

Наші предки зазвичай влаштовували 30 грудня різноманітні ворожіння. У давнину в день Данила дівчата ворожили на судженого. Святий Данило був прозорливим пророком і жінки намагалися хоч трохи отримати його прозорливості, розшифровуючи різноманітні знаки і послання. Існувало спеціальне ворожіння, яке влаштовувалось у цей день.

Бралися три лаврових листки і на кожному писалися імена трьох святих пророків: Мисаїла, Азарія і Ананія. Потім ці три листка клали під подушку.

Що не можна робити:

У цей день не можна цілувати спляче немовлятко, адже дитина може серйозно захворіти.
Не можна лаятися і пліткувати.
Не можна вживати жирну та калорійну їжу;
Не можна піддаватись шкідливим звичкам;
Не можна відмовляти у проханні про допомогу;
Не можна лаятись, кричати та ображати когось;
Не можна зациклюватись на негативних думках.

Великий Київ у Google News

підписатися
більше новин