День народження гривні
Українська гривня сьогодні святкує День народження – 25 років!
Під час грошової реформи, яка розпочалася 2 вересня 1996 року, гривня замінила українські карбованці та стала національною валютою України. Упродовж двох тижнів – з 2 до 16 вересня 1996 року – тривав обмін банкнот у співвідношенні 100 000 карбованців до 1 гривні. Із 24 години 16 вересня 1996 року єдиним законним засобом платежу на території України стала гривня.
На момент заміни однієї грошової одиниці на іншу в обігу перебувало 338,1 трлн карбованців. У результаті переходу на гривню було вилучено 97% емітованих до цього карбованців (327,9 трлн крб), натомість НБУ ввів у готівковий обіг банкноти гривні на суму понад 3,1 млрд грн.
Своє 25-річчя гривня зустрічає оновленим банкнотно-монетним рядом. З 2019 НБУ розпочав оптимізацію, скоротивши кількість номіналів з 17 до 12. Із обігу зникли монети 1, 2, 5 та 25 копійок; банкноти номіналом 1, 2, 5 та 10 гривень поступово замінюються на монети; банкноти номіналом 20, 50, 100, 200 та 500 гривень осучаснили свій дизайн та захист; у гаманцях з’явилася нова банкнота найвищого номіналу – 1000 гривень.
2 вересня 1945 року завершилась Друга світова війна
Друга світова війна – глобальний військовий конфлікт в історії Землі та причина найбільших трагедій ХХ століття. У війні взяли участь 80% людства, бойові дії велися 2/3 існуючих на той момент держав. Війна розпочалася 1 вересня 1939 р. із вторгнення військ нацистської Німеччини до Польщі, а завершилася 2 вересня 1945 р. беззастережною капітуляцією Японії.
Під час війни були здійснені найбільші в історії злочини проти людства (зокрема Голокост), а також вперше і востаннє використана в бою атомна зброя. До армій ворогуючих сторін було залучено понад 110 млн солдат, загальні втрати військових та цивільного населення складають понад 50 млн осіб. За результатами війни було створено ООН (Україна – один із засновників) та сформовано сучасну систему міжнародних відносин.
День Самуїла
Православні християни 2 вересня відзначають день Пророка Самуїла. Він жив у дев’ятому столітті до Різдва Христового і став п’ятнадцятим і останнім суддею Ізраїлю.
З цим днем пов’язана низка традицій. Наприклад, було заведено накривати 2 вересня пишний стіл із різними смаколиками, щоб догодити чоловікові. Серед страв у цей день була традиційна смажена картопля з грибами, а також буряк.
Буряк у народі вважали “дівочим” овочем, і незаміжні сподівалися, що з’ївши його в цей день, обов’язково незабаром вийдуть заміж.
Також у лісах в цей час з’являлися перші зимові опеньки, і діти з кошиками відправлялися по гриби. А ще 2 вересня загадували бажання. За повір’ям, вони обов’язково збуваються.
Народні прикмети на 2 вересня
- Якщо журавлі летять високо і повільно – до тепла.
- Багатий урожай горобини – осінь буде дощовою і похмурою.
- Кроти ями риють на північ – взимку буде сніжна завірюха і часта заметіль.
- Хмари пливуть дуже низько над головою – до негоди.
Що не можна робити 2 вересня
- Не можна в цей день стригти й розчісувати волосся. Також варто відмовитися від походу в салон краси.
- Не можна лаятися і використовувати в мовленні нецензурні слова.