15 грудня в історії: прикмети, традиції, свята

Автор: Тетяна Сененко
10:43 15.12.2021

15 грудня в Україні День працівників суду, у світі святкують День чаю, у Греції вшановують пам’ять жертв “Грецької операції” НКВС.

15 грудня в історії: прикмети, традиції, свята
 

День працівників суду

Сьогодні в Україні відзначають День працівників суду. Свято встановлене Указом Президента від 8 грудня 2000 року “з огляду на роль судів у забезпеченні захисту прав і свобод людини та громадянина, у затвердженні принципу верховенства права та розвитку та зміцненні України як демократичної, правової держави”.

Саме 15 грудня 1917 року в Українській Народній Республіці було створено найвищий судовий орган – Генеральний суд. Перше його засідання відбулося 15 січня 1918 року, тоді як апеляційні суди розпочали виконання своїх обов’язків лише наприкінці квітня 1918 року.

Сьогодні до системи судових органів України входять:

Конституційний Суд України, який вирішує питання щодо відповідності законів та інших правових актів Конституції України, дає офіційне тлумачення норм Конституції та законів України.

Суди загальної юрисдикції, які утворюються, зазвичай, за територіальним принципом та розглядають усі цивільні та кримінальні справи, а також справи про адміністративні правопорушення.

Арбітражні суди, які розглядають справи щодо господарських правовідносин.

Міжнародний день чаю

Щорічно 15 грудня у всіх країнах, що утримують статус провідних світових виробників чаю, відзначається свято одного з прадавніх і найбільш корисних напоїв на Землі.

Мета свята – привернення уваги урядів і громадян до проблем продажу чаю, взаємозв’язку між продажем чаю і станом працівників чайних виробництв, невеликих виробників та споживачів. Ну і, звичайно ж, популяризація цього напою.

Рішення відзначати Міжнародний день чаю саме 15 грудня було ухвалено після неодноразового обговорення у багатьох міжнародних організаціях та профспілках, під час Всесвітнього громадського форуму, що проходив у 2004 році у Мумбаї (Індія) та у 2005 році у Порту-Алеґрі (Бразилія). Саме в цей день було оприлюднено Світову Декларацію Прав працівників чайної індустрії.

Пам’ятні дати:

1699 – Указом царя Петра I в Московії замість літочислення від “створення світу” прийнятий юліанський календар; відлік і святкування нового року перенесено з 1 вересня на 1 січня;

1791 – У США ухвалили десять поправок до Конституції;

1880 – У Харкові збудували перший водогін;

1917 – Українська Центральна Рада ухвалила закон про створення Генерального суду;

1932 – ЦК КП(б)У затвердив перелік 82 районів України, куди припинялося надходження промислових та продтоварів за зрив планів хлібозаготівель (початок Голодомору) у Дніпропетровській області – 27, у Чернігівській – 8, в Одеській – 15, у Харківській – 22, Донецькій – 10 районів.

1932 – Й. Сталін та В. Молотов заборонили здійснення українізації на Далекому Сході, в Казахстані, Середній Азії, щоб унеможливити проникнення висланих “буржуазно-націоналістичних елементів” в українізовані райони;

1934 – У Києві, у підвалах НКВС УРСР (пізніше Жовтневий палац), за вироком виїзної сесії Військової колегії Верховного Суду СРСР було розстріляно 28 “членів” вигаданого чекістами “Об’єднання українських націоналістів”, серед яких – українські письменники Дмитро Фальківський, Григорій Косинка, Кость Ураган, Олексій Влизько, Іван Крушельницький.

1939 – В Атланті відбулася прем’єра фільму Девіда Селзніка за участю акторів Вів’єн Лі та Кларка Гейбла “Віднесені вітром”, поставленого за романом лауреата Пулітцерівської премії Маргарет Мітчелл. Стрічка побила всі рекорди касових зборів і наступного року здобула 9 Оскарів;

1950 – У Брюсселі підписана Конвенція про створення Ради митного співробітництва (з жовтня 1994 – Всесвітня митна організація);

1964 – У Канаді затвердили державний прапор з кленовим листом;

1970 – Вперше здійснено посадку космічного апарату із Землі на іншу планету (міжпланетна станція “Венера-7”);

1995 – На 5-й зустрічі глав держав та урядів 10 країн Південно-Східної Азії в Бангкоку було підписано договір, за яким цей регіон оголошений зоною, вільною від ядерної зброї;

2000 – В Україні остаточно припинила роботу Чорнобильська АЕС;

2018 – Утворилася автокефальна помісна Православна Церква України.

Сьогодні народилися

  • 37 — Нерон, римський імператор, п’ятий і останній з династії Юліїв-Клавдіїв
  • 1804 — Віктор Буняковський, український математик
  • 1832 — Александер Густав Ейфель, французький інженер-будівельник і архітектор, який створив Ейфелеву вежу в Парижі, також за його проєктом зведено маяк на острові Джарилгач
  • 1852 — Антуан Анрі Беккерель, французький фізик
  • 1859 — Людвік Заменгоф, творець міжнародної мови есперанто
  • 1883 — Ганна Собачко-Шостак, українська художниця, майстриня декоративного розпису
  • 1890 — Василь Ємець, світової слави бандурист-віртуоз
  • 1907 — Оскар Німеєр, бразильський архітектор, один із головних забудовників столиці країни міста Бразиліа
  • 1928 — Фріденсрайх Гундертвассер, австрійський художник, дизайнер та архітектор
  • 1958 — Соломія Павличко, українська письменниця, видавчиня, публіцистка, авторка праць з історії фемінізму
  • 1996 — Олександр Зінченко, український футболіст

Православна церква 15 грудня вшановує пам’ять пророка Авакума – восьмого з дванадцяти малих пророків.

Відомостей про його життя збереглося небагато. Однак, за переказами, Авакум жив при взятті Єрусалиму і лише два роки не дожив до того часу, як євреї повернулися з єгипетського полону.

З давніх-давен існують погодні прикмети на цей день:

  • стоїть погана погода – такою вона буде до 30 січня;
  • зірки яскраво світять – до морозу;
  • навколо місяця з’явилось темне коло – до хуртовини.

Іменини: Маргарита, Андрій, Опанас, Борис, Володимир, Іван, Кирило, Марія, Матвій, Мірра, Микола, Сергій, Степан, Тамара

Великий Київ у Google News

підписатися
більше новин
WordPress Appliance - Powered by TurnKey Linux