14 січня в історії: традиції, прикмети, заборони

Автор: Тетяна Сененко
09:48 14.01.2022

4 січня в Узбекистані – День захисників Батьківщини, в Тунісі – День революції і молоді, а в Індії – Міжнародний фестиваль паперових зміїв. Православна церква вшановує пам’ять святителя Василія Великого.

14 січня в історії: традиції, прикмети, заборони
Світлодіодне освітлення

Старий Новий рік

Традиція відзначати Старий Новий рік походить від розбіжності Юліанського та Григоріанського календарів, яка у 20-21 ст. складає 13 днів.

Старий Новий рік – рідкісний історичний феномен, додаткове свято, яке ми отримали в результаті зміни літочислення. Через таку розбіжність календарів низка країн відзначають два “Нові роки” — за старим і новим стилем. Таким чином, у ніч з 13 на 14 січня кожен може дозволити собі “досвяткувати” найулюбленіше свято.

Всесвітній день мавп

Це свято – ідея студентів університету Мічигану, які вперше у 2000 році відсвяткували його. Жарт переріс у студентську традицію, але й став міжнародним святом – з легкої руки зоозахисників.

Міжнародний фестиваль паперових зміїв

Яскраве барвисте свято щорічно проводиться у січні на заході Індії, у місті Ахмедабад. Часом він збігається з фестивалем, який оспівує прихід весни.

У музеї паперових зміїв Ахмедабада можна дізнатися багато цікавого з історії цього виду мистецтва. Наприклад, що в 1870 році австралійський винахідник Лоуренс Харгрейв розробив конструкцію коробчастого паперового змія, яка була легкою та міцною, а також відрізнялася великою підйомною силою. Вважається, що саме ця конструкція стала прототипом для створення перших біпланів на початку 20 століття.

Пам’ятні дати:

День Василя

1604 – відкрилася Гемптон-Кортська конференція на чолі з королем Англії Яковом I

1761 – у бою біля індійського міста Паніпат 90-тисячне військо афганців (під командуванням Ахмад-шаха Дуррані) у союзі з індійськими мусульманськими загонами повністю знищило військо маратхських князів

1929 – під час укрупнення одиниць адміністративно-територіального поділу РРФСР було утворено Центрально-Промислову область

1943 – війна на Тихому океані: почалася евакуація японських військ з острова Гуадалканал

1969 – внаслідок пожежі на борту авіаносця ВМС США Ентерпрайз у районі Гавайських островів загинуло 27 людей, знищено 15 літаків

1972 – зійшла на трон королева Данії Маргрете II. Цікаво, що королева поза партійною політикою і не висловлює особистих політичних поглядів

1992 – Україна встановила дипломатичні відносини з Мексикою

2005 – космічний зонд Гюйгенс здійснив посадку на Титан.

Християни східного обряду святкують сьогодні Обрізання Господнє, день Василя і Старий Новий рік. Його відзначають в країнах, де святкують Різдво 7 січня за юліанським календарем. У цей день існує традиція, коли в будинок першим повинен увійти чоловік, саме тому запрошують посівальників – хлопців. Старий Новий рік – історичний феномен, який вийшов в результаті зміни літочислення.

Прикмети

  • Якщо людина народилася у Василів день, то, згідно з повір’ями, вона буде дуже багатою
  • Якщо небо ясне та зоряне – буде багатий урожай ягід
  • На Василя туман – до врожаю
  • Якщо 14 січня багато пухнастого інею на деревах, рік буде багатим на мед.

Чого сьогодні не можна робити

Дівчаткам і жінкам засівати не можна – вони не принесуть в будинок щастя. Не можна залишати засівальників без нагороди, але і гроші віддавати не варто – ви позбудетеся своєї фінансової удачі. Не можна важко фізично працювати і свариться, а також давати або брати в борг.

Іменинни у  Василя, Михайла та Миколи.

Великий Київ у Google News

підписатися
більше новин
WordPress Appliance - Powered by TurnKey Linux