14 лютого: яке сьогодні свято, прикмети і заборони

Автор: Марія Супрун
09:55 14.02.2022

14 лютого у світі відзначають День святого Валентина, Всесвітній день шлюбу, День дарування книг, День комп’ютерника. В Україні – День військ радіаційного, хімічного та біологічного захисту ЗСУ. Православна церква 14 лютого вшановує пам’ять Святого Трифона.

14 лютого: яке сьогодні свято, прикмети і заборони
оренда квартири Київ

Яке сьогодні свято

14 лютого у багатьох країнах світу святкують День святого Валентина або День усіх закоханих. День усіх закоханих святкується вже не перше століття й має дуже романтичну історію походження. Так, існує декілька легенд щодо “винуватця торжества”. Ним вважається християнський священик Валентин, котрий жив в Італії у III столітті.

Одна із найпопулярніших легенд розповідає, що у 269 році римський імператор Клавдій II готувався до завоювання світу, але його армії не вистачало воїнів. Причиною цього він вважав сімейне життя, яке нібито відволікає солдатів від армії. На думку імператора, одружений легіонер набагато більше думає про те, як прогодувати власну родину, ніж про славу імперії. Тому Клавдій II видав наказ, згідно з яким солдатам заборонялося одружуватися впродовж усієї військової служби. Попри наказ імператора, солдати продовжували одружуватися, а допомагав їм у цьому молодий священик Валентин. Дізнавшись про це, імператор розлютився й прирік його на страту. Очікуючи виконання вироку, Валентин закохався у сліпу дочку тюремника. Маючи певні медичні знання, він вилікував сліпоту дівчини. А перед стратою надіслав коханій прощального листа, якого підписав “Від твого Валентина”.

День святого Валентина – це свято романтики, кохання та ніжності. 14 лютого закохані висловлюють свої щирі почуття й обмінюються подарунками, влаштовують романтичні сюрпризи своїй другій половинці.

Міжнародний день дарування книг. Подія з’явилася в США 2014 року, коли власниця сайту, де продавались дитячі книги, Еммі Бродмур поділилась ідеєю добровільного обміну книгами. Мета цього свята – зацікавити людей новими книгами, а також посилити інтерес до бібліотек. 14 лютого прийнято дарувати книги своїм друзям, близьким та просто знайомим. 

День комп’ютерника. Дату обрали не випадково. Адже 1946 року саме 14 лютого був створений перший у світі електронний комп’ютер ENIAC, щоб виконувати різноманітні розрахунки, видавати відповіді на запитання. Цього дня прийнято вітати всіх тих, хто так чи інакше пов’язаний зі сферою інформаційних технологій. В Україні свято вперше відсвяткували 2009 року. 

В Україні 14 лютого святкують День військ радіаційного, хімічного та біологічного захисту. Саме в цей день 1994 року було підписано наказ про створення спеціальних військ радіаційного, хімічного і біологічного захисту. Це дуже нелегка і небезпечна професія, адже військові, які пов’язані з цією сферою, займаються захистом населення від небезпечного впливу хімічно, радіаційної чи біологічної зброї. 

Яке сьогодні релігійне свято

Православна церква 14 лютого вшановує пам’ять Святого Трифона, покровителя сім’ї. У минулі часи в цей день молодята влаштовували весілля і гуляння, оскільки скоро настане Великий піст. 

Іменини сьогодні у Петра, Трифона, Миколи, Василя і Давида.

Прикмети

  • погода 14 лютого вказує на те, якою буде весна: якщо тепло, то і найближчі 30 днів буде тепло;
  • йде сніг на часті весняні дощі;
  • якщо 14 лютого мороз, значить весна прийде пізно і буде холодною. 

Що сьогодні не можна робити

  • Не даруйте гострі предмети, годинники, капці, рушники, перли, дзеркала, шарфи та нижню білизну. 

Цей день в історії

  • 1663 – Канада оголошена королівською провінцією Франції
  • 1779 – у сутичці з аборигенами Гавайських островів загинув англійський мореплавець Джеймс Кук
  • 1848 – за мирним договором Мексика віддала Техас Сполученим Штатам
  • 1859 – Орегон став 33-м штатом США
  • 1876 – американський винахідник Александер Белл продемонстрував перший побутовий телефон
  • 1907 – була заснована Львівська галерея мистецтв.
  • 1912 – Аризона стала 48-м американським штатом
  • 1919 – почалася польсько-радянська війна
  • 1924 – компанія IBM одержала свою нинішню, всім відому, назву
  • 1944 – за наказом Гітлера ліквідовано абвер (відділ військової розвідки)
  • 1946 – у Пенсильванському університеті фірмою IBM представлений ENIAC – один із перших у світі комп’ютерів
  • 1949 – вперше зібрався Кнесет, парламент Ізраїлю.
  • 2003 – у віці 6,5 років померла клонована вівця Доллі.
  • 2005 – троє працівників PayPal заснували відеохостинг YouTube.

Великий Київ у Google News

підписатися