12 страв на Святвечір: що символізує їжа на святковому столі

Автор: Галина Ворона
21:59 03.01.2022

На початку року, 7 січня, віряни східного обряду відзначають одне із найголовніших християнських свят – Різдво Христове. А напередодні ввечері родини за традицією збираються на спільну вечерю – Святвечір – до якої готують 12 пісних страв,. Кожна із них має своє особливе значення. На вечерю в жодному разі не можна запізнюватися, а розпочинати її слід з появою в небі першої зірки, яка, за біблійними переказами, несе благу звістку про народження спасителя – Ісуса Христа.

12 страв на Святвечір: що символізує їжа на святковому столі
Світлодіодне освітлення

Чому на цю вечерю готують саме 12 страв? Етнографи припускають, що це може бути пов’язано з 12 місяцями. Віряни трактують число 12 як згадку про учнів Ісуса Христа.

Звісно, страви на Святвечір,  їхні назви та складники дещо відрізняються у залежності від регіону України, але обов’язково на святковому столі має бути королева столу – кутя.

Крім неї, на святковий стіл подають узвар, борщ, варений горох (квасолю), капусту, рибу, вареники, картоплю, гриби, грибну юшку, голубці, пампушки.

Кутя – найголовніша страва, з неї починають трапезу. Варена пшениця з медом і маком є актом жертви богові, бо пшениця з медом – це сакральна частина святої вечері. Мак – символ мучеництва, невинно пролитої крові, а мед – символ чистоти, божого слова. Також кутя символізує єднання з богом і світом померлих (схожу страву часто готують на поминки). Кутю залишають на ніч для душ усопших, не прибирають зі столу.

Горох – символ божої весни, яка завжди відроджується в людині після занепаду, символ єдності роду.

Капуста – символ простоти й водночас міцності, єдності навколо однієї твердої основи – бога.

Борщ – символ торжества добра. Готується він із різних простих рослин, які дарує земля. Різдвяний борщ заквашується попередньо приготовленим квасом з буряка, тому має темно-червоний колір. Він також символізує кров вифлеємських дітей, знищених за наказом Ірода.

Голубці – сама назва цієї страви вказує на її символічність. Адже голуб – символ божої любові, святого духа, символ краси і сили, отриманої від творця.

Риба – у ранньому християнстві була прийнята як символ Христа багатьма отцями церкви. Знак риби був першою монограмою Христа. Саме брати-рибалки стали першими учнями Ісуса.

Вареники – символізують достаток.

Гриби – дві природи Ісуса Христа: божественна (шапка) і земна (ніжка).

Узвар – представляє життя, яке бог надає кожній людині. В його основі вода, що є символом очищення тіла і душі.

Пампушки – святі на небі, які повірили в Ісуса і отримали вічне життя. Їх мільйони, і кожна людина, зокрема християнин, покликаний до того солодкого, повноцінного, вічного життя.

Нагадаємо, на Різдво українці отримають додатковий вихідний.

Великий Київ у Google News

підписатися