12 січня в історії: події, традиції, прикмети,

Автор: Тетяна Сененко
09:18 12.01.2022

12 січня в Україні – День політв’язня, у світі відзначають Всесвітній день доньки, День казкових дикунів, День гарячого чаю, Міжнародний день “Поцілунок для рудого”, у США Національний день фармацевта, День курячого карі та Національний день глазурованих пончиків. У Туркменістані – День пам’яті, в Індії – Національний день молоді.

12 січня в історії: події, традиції, прикмети,

День українського політв’язня. Відзначають в Україні щороку 12 січня на честь осіб, які були заарештовані через політичні переконання.

Так, 12-14 січня 1972 року – це час найбільшої репресивної акції проти українських дисидентів. Одночасно заарештували більшість відомих представників національно-демократичного руху. Розпочався так званий «генеральний погром» українського шістдесятництва. Тоді були заарештовані відомі дисиденти України: у Києві — Іван Світличний, Євген Сверстюк, Василь Стус, Леонід Плющ, Зіновій Антонюк, Іван Дзюба; у Львові — В’ячеслав Чорновіл, Михайло Осадчий, Іван Гель, Стефанія Шабатура, Ірина Стасів-Калинець, трохи пізніше — Ігор Калинець та інші. Наступна хвиля арештів відбулася у квітні-травні 1972 року. Нікому із заарештованих не інкримінувати «зради батьківщини», тільки «антирадянську агітацію і пропаганду». Майже всі отримали максимальний вирок — 7 років ув’язнення в таборах суворого режиму та 5 років заслання. Їх виселили в Мордовію та Пермську область Росії, потім у Сибір та в Казахстан. Частину запроторили  у психлікарні.

День українського політв’язня на пропозицію В’ячеслава Чорновола відзначався в політичних таборах і тюрмах та на засланні 12 січня, починаючи з 1975. Найстійкіші, найвмотивованіші українці цього дня приєднуються до щорічного одноденного голодування в підтримку політв’язнів.

День гарячого чаю

День гарячого чаю, який у США вважається національним, прийшов до нас не з Китаю, а саме з Америки. І не дивно: Штати – друга у світі країна за рівнем споживання чаю, проте американці в переважній більшості випадків п’ють його холодним, навіть крижаним. В Америці так мало людей знає, наскільки смачний цей напій у гарячому вигляді, що для популяризації гарячого чаю запровадили окремий день. Відзначається він 12 січня.

Відкриття чаю пов’язують із китайським імператором і батьком китайської медицини Шень Нуном, який жив у Китаї в 2700 році до нашої ери. Цей китаєць говорив про чай саме як про гарячий суп. За легендою, коли Шень Лун, втомившись після роботи, вирішив закип’ятити воду на багатті, то помітив, як у неї впало листя з дерева. Лун випив заварений напій, відчув бадьорість і приплив сил, як після чудового обіду. Тоді імператор зрозумів, що знайшов нову страву, яка, як і будь-яка інша їжа, поновлюватиме сили. Цілющі властивості чаю він помітив пізніше.

Пам’ятні дати

1816 – Уряд Франції видав указ про вічне вигнання сім’ї Бонапарта з країни;

1848 – Початок революції проти Фердинанда ІІ, короля Двох Сицилій;

1945 – СРСР розпочав повномасштабний наступ проти нацистської Німеччини у Східній Європі;

1950 – СРСР ввів страту за зраду, шпигунство і саботаж;

1990 – Румунія першою з країн Східної Європи та колишніх членів Організації Варшавського договору заборонила Комуністичну партію;

1991 – Обидві палати Конгресу США дозволили президенту Джорджу Бушу використати силу для припинення агресії Іраку в Кувейті.

2005 – З мису Канаверал запущено космічний апарат Deep Impact.

2007 — Китай збив власний метеорологічний супутник, здійснивши, таким чином, перше застосування зброї у космосі за останні двадцять років

2008 — створено кримськотатарську вікіпедію

2010 — близько 17:00 за місцевим часом, в центральній частині Гаїті відбулись два землетруси магнітудою 7,0 і 5,9 відповідно. Внаслідок чого було зруйновано і пошкоджено багато будівель, зокрема президентський палац і будинок штаб-квартири миротворчої місії ООН. Загинуло понад 100 тисяч людей, 3 млн постраждали

12 січня православна церква вшановує пам’ять християнської святої Анісії Солунської, яка постраждала за віру в часи правління імператора Максиміліана. Жила мучениця у християнській сім’ї у грецькому місті Салоніки. Після смерті батьків вона роздала майно бідним, а своє життя проводила у пості та молитві.

Що не можна робити 12 січня

За народними повір’ями, 12 січня не варто пішки долати великі відстані, шити та прясти, їсти солону їжу й піднімати речі на перехресті. Також рекомендується утриматися від пліток та вирішення фінансових питань.

З давніх-давен існують погодні прикмети на цей день:

  • вітер південний – рік буде врожайним, а літо – теплим;
  • йде сніг – літо буде дощовим;
  • горобці голосно цвірінькають – до відлиги.

Іменини у Ірини, Марії, Тимона, Давида і Йосипа.

Великий Київ у Google News

підписатися
більше новин
WordPress Appliance - Powered by TurnKey Linux