102 роки тому відбувся Парад перемоги поляків та українців на Хрещатику

Автор: Любава Лисичкіна
20:45 09.05

9 травня 1920 у Києві на Хрещатику відбувся спільний парад польських вояків та військ УНР, які відзначили звільнення столиці України від більшовиків.

102 роки тому відбувся Парад перемоги поляків та українців на Хрещатику Фото: kyivpastfuture.com.ua

Як відомо, вранці 9 травня 1920 року під акомпанемент гарматної канонади, що лунала з району Дарниці, де поляки вели бій за плацдарм на лівому березі Дніпра, Хрещатиком пройшов парад на честь визволення столиці України.

Опис цієї урочистої й знакової події залишив нам її очевидець, польський офіцер Тадеуш Кутшеба.

“Парад був чудовий. Перед очима незліченного натовпу промарширувала з прекрасною виправкою 1-а піхотна дивізія легіонів, найстарша спадкоємиця польської військової слави, зі старими прапорами, почесно заслуженими в боях… В кінці марширувала 6-а українська дивізія, до якої долучились групи повстанців з власними оркестрами”, – згадує пан Кутшеба.

Планувалося, що парад прийматимуть лідери двох держав і головнокомандувачі союзних армій: Головний Отаман Симон Петлюра та маршал Юзеф Пілсудський. Однак, перший був того дня у Могилеві-Подільському, а другий, хоч і прибув до міста ще 8-го числа, але одразу спішно виїхав до Варшави.

За відсутності керівників України і Польщі парад приймав генерал Едвард Ридз-Смігли, командувач польської 3-ї Армії, частини якої й вступили до Києва. Поруч з ним стояв командир української 6-ї дивізії полковник Безручко, а також кілька високих гостей: представник польського Генштабу полковник Юліан Стахевич, французький полковник Шарль-Густав Анот та японський військовий аташе майор Ямавакі.

Присутність іноземних спостерігачів, одягнутих у парадну форму, стала причиною чуток серед киян про те, що Антанта оголосила війну більшовикам, а прихід поляків є початком інтервенції антантівських військ в Україні.

Великий Київ у Google News

підписатися