10 січня: яке сьогодні свято, прикмети і заборони

Автор: Марія Супрун
09:52 10.01

У цей день у світі відзначаються День відкриття першої сесії Генеральної Асамблеї ООН (1946 рік), День Ліги націй, День навчання танцям пінгвінів, День своєрідних людей. Православна церква відзначає День пам’яті 20 000 мучеників.

10 січня: яке сьогодні свято, прикмети і заборони

Яке сьогодні свято

День Ліги Націй. 102 роки тому було створено Лігу Націй — першу міжнародну політичну організацію. Вона була заснована в результаті Версальсько-Вашингтонської системи Версальської угоди. Цілі Ліги Націй включали: роззброєння, запобігання військовим діям, гарантування колективної безпеки, врегулювання суперечок між країнами шляхом дипломатичних переговорів, а також поліпшення якості життя на планеті. Між 1920 і 1946 роком 63 країни стали членами Ліги Націй. 

Спочатку організація більш-менш справлялася із завданнями щодо запобігання конфліктам, контролю за дотриманням міжнародного права та підтримання миру, але згодом Ліга виявилася не здатною впоратися з викликами. Лігу Націй ліквідували 18 квітня 1946 року. Її активи та зобов’язання були передані до ООН.

День відкриття першої сесії Генеральної Асамблеї ООН. 10 січня 1946 року в Лондоні розпочала роботу перша сесія Генеральної Асамблеї ООН. Примітно, що ця дата співпадає з датою 26-ї річниці утворення Ліги Націй. 

Асамблея є головним дорадчим, директивним та представницьким органом Організації Об’єднаних Націй. Таокж є форумом для багатостороннього обговорення загального спектра міжнародних проблем, про які йдеться у Статуті. Одна з головних ролей відводиться Генеральній Асамблеї у процесі встановлення та кодифікації міжнародного права. 

На першій сесії Генеральної Асамблеї були присутні представники 51 держави. Нині до складу Генеральної Асамблеї входять 193 держави, які є членами Організації Об’єднаних Націй.

А ще сьогодні 159 років відзначає підземка. Саме 10 січня 1863 року запрацював Лондонський метрополітен – перше в світі метро. Відтоді цей транспорт з’явився у багатьох країнах та містах. В Києві перша лінія метро відкрилася 6 листопада 1960 року.

Яке сьогодні релігійне свято

Православна церква відзначає день пам’яті 20 тис. мучеників, а за народним календарем святкують день домочадців або Різдвяний м’ясоїд. Також церква вшановує пам’ять преподобного Ігнатія. У цей день загадували найзаповітніші бажання. Вірили, що все, чого забажаєш на преподобного Ігнатія, – здійсниться. 

Іменини сьогодні відзначають Дорофей, Ігнатій, Симон Петро. 

Прикмети

 • йде великий і пухнастий сніг – до потепління
 • заметіль – влітку буде багато дощів
 • горобці сильно цвірінькають – скоро настане потепління.

Що сьогодні не можна робити

 • Не можна 10 січня підглядати та підслуховувати. Також у цей день заборонено брехати. 
 • Не можна пришивати гудзики – не позбудетеся від старих проблем.

Цей день в історії

 • 49 році до н.е. Гай Юлій Цезар перетнув річку Рубікон і розпочав похід на Рим. Це стало початком громадянської війни, наслідком якої була загибель Римської республіки. Фраза “перейти Рубікон” відтоді є крилатою.
 • 1863 році в Лондоні була запущена перша в світі лінія метрополітену – 3,6 км. 
 • 1901 — з відкриття нафтової вишки в Бюмоні (Техас) почався техаський нафтовий бум. Це була перша нафта, виявлена у США.
 • 1920 — набрав чинності Версальський договір та, зокрема, Угода (статут) Ліги Націй.
 • 1942 — компанія Ford Motor Company почала виробництво автомобілів моделі Jeep.
 • 1946 — у Лондоні у Центральному залі Вестмінстера відбулось перше засідання Генеральної Асамблеї ООН, в якому взяли участь представники 51 країни.
 • 1962 — сталася найбільша в історії лавин катастрофа: обвал із Невадо-Уаскаран (Перу).
 • 1972 — трамвайна аварія у Львові, в результаті якої загинуло 26 осіб.
 • 1992 — в Україні введено в обіг карбованець як купон Національного банку України.
 • 1992 — Україна встановила дипломатичні відносини з Бразилією, Чилі та Великою Британією.
 • 1994 — у Брюсселі на зустрічі представників країн-членів НАТО прийнято проєкт програми “Партнерство заради миру”, до якої у 1998 році приєдналася Україна.
 • 2003 — Північна Корея заявила про вихід із Договору про нерозповсюдження ядерної зброї.

Великий Київ у Google News

підписатися